Elvirum Invest AB
559209-4782Aktiebolagreg. 2019
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solvägen 15, 724 60 Västerås
Postadress
Solvägen 15, 724 60 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 979 tkr | – |
| 2020 | – | −27 tkr | 829 tkr |
| 2021 | – | −6 tkr | 824 tkr |
| 2022 | – | 82 tkr | 556 tkr |
| 2023 | – | −14 tkr | 342 tkr |
| 2024 | – | −4 tkr | 104 tkr |
| 2025 | – | −6 tkr | 98 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 27 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 6 | 11 | 6 | 6 | 27 | – |
| Rörelseresultat | −6 | −6 | −11 | −6 | −6 | −27 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 3 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | −3 | 88 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −4 | −14 | 82 | −6 | −27 | 979 |
| Resultat före skatt | −6 | −4 | −14 | 82 | −6 | −27 | – |
| Årets resultat | −6 | −4 | −14 | 82 | −6 | −27 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 538 | 800 | 800 | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 538 | 800 | 800 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 98 | 109 | 347 | 18 | 24 | 29 | – |
| Omsättningstillgångar | 98 | 109 | 347 | 18 | 24 | 29 | – |
| Summa tillgångar | 98 | 109 | 347 | 556 | 824 | 829 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 54 | 58 | 306 | 424 | 779 | 807 | – |
| Fritt eget kapital | 48 | 54 | 292 | 506 | 774 | 779 | – |
| Eget kapital | 98 | 104 | 342 | 556 | 824 | 829 | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 5 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 5 | 5 | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 98 | 109 | 347 | 556 | 824 | 829 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 234 | 200 | 350 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 95,5 % | 98,6 % | 100 % | 100 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | – | 2 227 % | 7 095 % | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −5,9 % | −4 % | −4,1 % | 14,8 % | −0,7 % | −3,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 234 tkr |
| Forslag disposition | 48 tkr | 54 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 48 tkr | 54 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Elvirum Invest ABHuvudarbetsställe
Solvägen 15, 724 60 Västerås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559209-4782
Registreringsdatum
18 juni 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.