Emåstaden Industrifastigheter AB
556941-7495Aktiebolagreg. 2013
Jönköping, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
668 tkr
Resultat efter fin. poster
257 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fordonsvägen 9, 553 02 Jönköping
Postadress
Fordonsvägen 9, 553 02 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 770 tkr | −302 tkr | – |
| 2021 | 846 tkr | 407 tkr | – |
| 2022 | 854 tkr | 59 tkr | 1 182 tkr |
| 2023 | 852 tkr | 280 tkr | 1 405 tkr |
| 2024 | 668 tkr | 257 tkr | 309 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 38,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −21,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 668 | 852 | 854 | 846 | 770 |
| Rörelseintäkter | 668 | 852 | 854 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 158 | 191 | 477 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 130 | 233 | 230 | – | – |
| Rörelsekostnader | 289 | 423 | 707 | – | – |
| Rörelseresultat | 379 | 429 | 147 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 127 | 149 | 88 | – | – |
| Finansiella poster | −122 | −149 | −88 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 257 | 280 | 59 | 407 | −302 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −59 | – | – |
| Resultat före skatt | 257 | 280 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 53 | 58 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 204 | 222 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 051 | 7 127 | 7 290 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 051 | 7 127 | 7 290 | – | – |
| Kundfordringar | 13 | 6 | 1 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 177 | 354 | 145 | – | – |
| Kassa och bank | 444 | 287 | 322 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 622 | 642 | 467 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 673 | 7 768 | 7 757 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 | 1 082 | 1 082 | – | – |
| Fritt eget kapital | 209 | 1 305 | 1 082 | – | – |
| Eget kapital | 309 | 1 405 | 1 182 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 519 | 5 632 | 5 737 | – | – |
| Skatteskulder | 122 | 70 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 846 | 732 | 838 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 673 | 7 768 | 7 757 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,4 % | 18,1 % | 15,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 34 % | 88 % | 56 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 56,7 % | 50,3 % | 17,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 38,5 % | 32,9 % | 6,9 % | 48,1 % | −39,2 % |
| Omsättningstillväxt | −21,6 % | −0,2 % | 1 % | 9,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 66,1 % | 15,8 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 204 tkr | 222 tkr |
| Byggnader mark | 3 051 tkr | 7 127 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 751 tkr | 8 066 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 700 tkr | 940 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 4 314 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 69 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 130 tkr | 233 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 369 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 204 tkr | 222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −222 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 222 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 309 tkr | 1 405 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 204 tkr | 222 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 300 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 88 tkr | 336 tkr |
| Forslag disposition | 209 tkr | 1 305 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 209 tkr | 5 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 13 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 195 tkr | 2 855 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 71 tkr | 19 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 18 tkr | 48 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 81 tkr | 111 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 519 tkr | 3 301 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 615 tkr | 453 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 2 331 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 968 tkr | 3 904 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 968 tkr | 3 904 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Emåstaden Industrifastigheter ABHuvudarbetsställe
Fordonsvägen 9, 553 02 Jönköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556941-7495
Registreringsdatum
6 september 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.