Emgh AB
559137-6461Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
170 tkr
Resultat efter fin. poster
153 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Eriksbergsgatan 4, 114 30 Stockholm
Postadress
c/o Magdalena Björk-Gruneau, Eriksbergsgatan 4, 114 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom IT samt Fotografering.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 18 tkr | −25 tkr | 26 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −13 tkr | 13 tkr |
| 2021 | 92 tkr | 43 tkr | 55 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −11 tkr | 34 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −8 tkr | 26 tkr |
| 2025 | 203 tkr | 38 tkr | 56 tkr |
| 2026 | 170 tkr | 153 tkr | 178 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 90 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −16 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 170 | 203 | −0 | −0 | 92 | 0 | 18 |
| Övriga rörelseintäkter | 20 | −1 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 190 | 202 | −0 | −0 | 92 | 0 | 18 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 90 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 34 | 70 | 8 | 11 | 50 | 13 | 20 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 23 |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 4 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 37 | 164 | 8 | 11 | 50 | 13 | 43 |
| Rörelseresultat | 153 | 38 | −8 | −11 | 43 | −13 | −25 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 153 | 38 | −8 | −11 | 43 | −13 | −25 |
| Resultat före skatt | 153 | 38 | −8 | −11 | 43 | −13 | −25 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 8 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 122 | 30 | −8 | −11 | 43 | −13 | −25 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 26 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 30 | 4 | 2 | 2 | 2 | 7 |
| Kassa och bank | 214 | 51 | 41 | 56 | 83 | 28 | 78 |
| Omsättningstillgångar | 217 | 81 | 44 | 58 | 85 | 30 | 85 |
| Summa tillgångar | 217 | 81 | 44 | 58 | 85 | 30 | 85 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 | −24 | −16 | −5 | −37 | −24 | 1 |
| Fritt eget kapital | 128 | 6 | −24 | −16 | 5 | −37 | −24 |
| Eget kapital | 178 | 56 | 26 | 34 | 55 | 13 | 26 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 40 | 8 | 0 | 0 | – | 0 | 39 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 25 | 19 | 24 | 29 | 17 | 60 |
| Summa eget kapital och skulder | 217 | 81 | 44 | 58 | 85 | 30 | 85 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 120 | – | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,8 % | 69,3 % | 58 % | 58,9 % | 65,3 % | 42,1 % | 30 % |
| Kassalikviditet | 548 % | 328 % | 238 % | 243 % | 288 % | 173 % | 143 % |
| Rörelsemarginal | 89,9 % | 18,8 % | 843 000 % | 1 085 300 % | 46,3 % | −1 254 200 % | −137,1 % |
| Vinstmarginal | 90 % | 18,8 % | 840 200 % | 1 099 800 % | 46,3 % | −1 284 900 % | −140,5 % |
| Omsättningstillväxt | −16 % | −20 278 700 % | 0 % | – | 9 224 100 % | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 68,5 % | 54,2 % | −32,7 % | −32,3 % | 77,1 % | −101,2 % | −99 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 122 tkr | 30 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 219 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 122 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −30 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 30 tkr | – |
| Forslag disposition | 128 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 120 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 81 | 17 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Emgh ABHuvudarbetsställe
Eriksbergsgatan 4, 114 30 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559137-6461
Registreringsdatum
6 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.