swereg

Emils gräv och mark AB

559310-2485Aktiebolagreg. 2021

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Ljusdal, Gävleborgs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 740 tkr

−7 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

495 tkr

−9 % mot föregående år

Soliditet

61 %

+8,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Västra Ångsäter 24, 827 93 Ljusdal

Postadress

c/o Emil Johansson, Västra Ångsäter 24, 827 93 Ljusdal

Verksamhetsbeskrivning

Emils gräv och mark AB utför alla typer av mark- och anläggningsarbeten så som grundläggning, vatten och avloppsanläggningar samt vägbyggnation

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021689 tkr196 tkr139 tkr
2022765 tkr144 tkr204 tkr
20231 619 tkr546 tkr298 tkr
20241 863 tkr544 tkr583 tkr
20251 740 tkr495 tkr757 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 60,6 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 28,5 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −6,6 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning1 7401 8631 619765689
Övriga rörelseintäkter––090
Rörelseintäkter1 7401 8631 619774689
Råvaror och förnödenheter152243164––
Handelsvaror–––047
Övriga externa kostnader202221249186167
Personalkostnader683631470418271
Av- och nedskrivningar173168138228
Rörelsekostnader1 2101 2641 021627492
Rörelseresultat530599598147196
Ränteintäkter och liknande0−0000
Räntekostnader och liknande35555240
Finansiella poster−35−55−52−40
Resultat efter finansiella poster495544546144196
Bokslutsdispositioner−117−183−270−62−52
Resultat före skatt37936127682144
Skatt på årets resultat8076571730
Årets resultat29928521965114

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar67484898524350
Anläggningstillgångar67484898524350
Kundfordringar1051191585954
Kortfristiga fordringar14115118413360
Kassa och bank1 328973432290147
Omsättningstillgångar1 4691 124616423207
Summa tillgångar2 1431 9721 601666257
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat433273541140
Fritt eget kapital732558273179114
Eget kapital757583298204139
Obeskattade reserver68456738411452
Långfristiga skulder2894636762170
Leverantörsskulder1426352
Skatteskulder4152393122
Kortfristiga skulder41435824313066
Summa eget kapital och skulder2 1431 9721 601666257

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11111
Föreslagen utdelning (tkr)250125–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet60,6 %52,4 %37,7 %44,3 %70,2 %
Kassalikviditet355 %314 %253 %324 %314 %
Rörelsemarginal30,5 %32,1 %36,9 %19,3 %28,5 %
Vinstmarginal28,5 %29,2 %33,7 %18,8 %28,5 %
Omsättningstillväxt−6,6 %15 %111,8 %11,1 %–
Avkastning på eget kapital39,5 %48,9 %73,4 %31,7 %82,1 %
Omsättning per anställd1 740 tkr1 863 tkr1 619 tkr765 tkr689 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (36)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar297 tkr308 tkr
Arets resultat eget kapital299 tkr285 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat299 tkr285 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−285 tkr−219 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning0–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning285 tkr219 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning125 tkr–
Forandring eget kapital totalt757 tkr583 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat299 tkr285 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning125 tkr–
Forandring overavskrivningar11 tkr−63 tkr
Forandring periodiseringsfond−128 tkr−120 tkr
Forslag disposition732 tkr558 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning482 tkr433 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter6 tkr6 tkr
Inventarier verktyg installationer113 tkr171 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden287 tkr287 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar174 tkr116 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop031 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar57 tkr52 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar00
Maskiner andra tekniska anlaggningar561 tkr677 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden880 tkr880 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar319 tkr203 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop–0
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar116 tkr116 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga29 tkr27 tkr
Ovriga kortfristiga skulder37 tkr43 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut186 tkr164 tkr
Ovriga langfristiga skulder34 tkr6 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut255 tkr457 tkr
Periodiseringsfonder387 tkr259 tkr
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall651 tkr818 tkr
Tillgangar avsattningar skulder per typ255 tkr457 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter136 tkr74 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Emils gräv och mark ABHuvudarbetsställe

    Västra Ångsäter 24, 827 93 Ljusdal

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559310-2485

Registreringsdatum

1 april 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Ljusdal, Gävleborgs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler