Emilshus Vetlanda AB
559274-9815Aktiebolagreg. 2020
Vetlanda, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
20 810 tkr
Resultat efter fin. poster
5 548 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vetlanda
Postadress
Box 177, 574 22 Vetlanda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt äga och förvalta lös och fast egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 19 205 tkr | 4 449 tkr | – |
| 2023 | 21 275 tkr | 4 974 tkr | – |
| 2024 | 21 887 tkr | 5 698 tkr | 8 618 tkr |
| 2025 | 20 810 tkr | 5 548 tkr | 5 498 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 26,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −4,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 810 | 21 887 | 21 275 | 19 205 |
| Rörelseintäkter | 20 810 | 21 887 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 097 | 6 989 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 854 | 4 848 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 950 | 11 838 | – | – |
| Rörelseresultat | 8 860 | 10 050 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 364 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 675 | 4 358 | – | – |
| Finansiella poster | −3 311 | −4 352 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 548 | 5 698 | 4 974 | 4 449 |
| Bokslutsdispositioner | −8 164 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −2 616 | 5 698 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 504 | 1 828 | – | – |
| Årets resultat | −3 120 | 3 869 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 100 158 | 105 012 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 158 | 105 012 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 319 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 204 | 1 740 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 204 | 1 740 | – | – |
| Summa tillgångar | 102 362 | 106 752 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 593 | 4 724 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 473 | 8 593 | – | – |
| Eget kapital | 5 498 | 8 618 | – | – |
| Långfristiga skulder | 80 600 | 80 600 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 098 | 270 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 948 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 16 264 | 17 534 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 102 362 | 106 752 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,4 % | 8,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 14 % | 10 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 42,6 % | 45,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 26,7 % | 26 % | 23,4 % | 23,2 % |
| Omsättningstillväxt | −4,9 % | 2,9 % | 10,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −56,8 % | 44,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −3 120 tkr | 3 869 tkr |
| Byggnader mark | 100 158 tkr | 105 012 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 122 103 tkr | 122 103 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 21 945 tkr | 17 092 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 806 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 854 tkr | 4 848 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 120 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 869 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 869 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 5 498 tkr | 8 618 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −3 120 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 5 473 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 473 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 300 tkr | 1 257 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 8 164 tkr | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 80 600 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 904 tkr | 164 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 80 600 tkr | 80 600 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 350 tkr | – |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | −3 649 tkr | −4 358 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 12 840 tkr | 7 508 tkr |
| Stallda sakerheter | 106 998 tkr | 106 998 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 106 998 tkr | 106 998 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar koncernforetag | 106 998 tkr | 106 998 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 327 tkr | 8 808 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Emilshus Vetlanda ABHuvudarbetsställe
Vetlanda
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559274-9815
Registreringsdatum
5 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vetlanda, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.