Empaticus AB
556859-1563Aktiebolagreg. 2011
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
153 tkr
Resultat efter fin. poster
−87 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
1
Empaticus
empaticus.com
Adresser
Besöksadress
Vasagatan 2 B 1303, 411 24 Göteborg
Postadress
Vasagatan 2 B 1303, 411 24 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva kursverksamhet, stödsamtal och föreläsningar inom personlig utveckling (stresshantering, emotionell intelligens, själv- medkänsla, sociala färdigheter och meditation), produktion av marknadsföringsmaterial samt försäljning av litteratur, mjukvaror, applikationer, plattformar och spel för understödjande av inlärning och personlig utveckling och all därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 174 tkr | −59 tkr | – |
| 2018 | 329 tkr | 46 tkr | – |
| 2019 | 614 tkr | 70 tkr | 160 tkr |
| 2020 | 1 300 tkr | 428 tkr | 550 tkr |
| 2021 | 1 058 tkr | 110 tkr | 607 tkr |
| 2022 | 1 468 tkr | 137 tkr | 622 tkr |
| 2023 | 229 tkr | −516 tkr | 197 tkr |
| 2024 | 274 tkr | −23 tkr | 174 tkr |
| 2025 | 153 tkr | −87 tkr | 87 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,3 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −56,9 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt −44,2 % – branschmedian −1,6 %
Median för 4026 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 153 | 274 | 229 | 1 468 | 1 058 | 1 300 | 614 | 329 | 174 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 43 | 20 | 128 | 60 | – | – |
| Rörelseintäkter | 153 | 274 | 229 | 1 510 | 1 078 | 1 428 | 674 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 12 | 29 | 120 | 155 | 166 | 16 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 105 | 116 | 81 | 647 | 174 | 362 | 217 | – | – |
| Personalkostnader | 134 | 156 | 629 | 604 | 631 | 469 | 370 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 239 | 283 | 738 | 1 371 | 961 | 1 000 | 603 | – | – |
| Rörelseresultat | −86 | −9 | −509 | 139 | 117 | 428 | 71 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 7 | 2 | 7 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −13 | −7 | −2 | −7 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −87 | −23 | −516 | 137 | 110 | 428 | 70 | 46 | −59 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 91 | −38 | −30 | −23 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −87 | −23 | −425 | 99 | 80 | 405 | 70 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 24 | 22 | 15 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −87 | −23 | −425 | 75 | 57 | 390 | 70 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 | 7 | 20 | 20 | 7 | 7 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 | 7 | 20 | 20 | 7 | 7 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 50 | 61 | 0 | 312 | 533 | 551 | 184 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 81 | 87 | 98 | 327 | 613 | 567 | 287 | – | – |
| Kassa och bank | 100 | 117 | 201 | 777 | 599 | 661 | 135 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 181 | 204 | 299 | 1 104 | 1 212 | 1 228 | 422 | – | – |
| Summa tillgångar | 189 | 211 | 319 | 1 124 | 1 220 | 1 235 | 422 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 110 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 124 | 147 | 572 | 497 | 500 | 110 | 39 | – | – |
| Fritt eget kapital | 37 | 124 | 147 | 572 | 557 | 500 | 110 | – | – |
| Eget kapital | 87 | 174 | 197 | 622 | 607 | 550 | 160 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 91 | 53 | 23 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 11 | 2 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 31 | 37 | 15 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 101 | 37 | 122 | 411 | 560 | 663 | 262 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 189 | 211 | 319 | 1 124 | 1 220 | 1 235 | 422 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,3 % | 82,3 % | 61,8 % | 61,8 % | 53,2 % | 46 % | 37,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 179 % | 547 % | 246 % | 269 % | 217 % | 185 % | 161 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −56,4 % | −3,4 % | −221,9 % | 9,5 % | 11 % | 32,9 % | 11,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −56,9 % | −8,4 % | −225,1 % | 9,3 % | 10,4 % | 32,9 % | 11,5 % | 14,1 % | −34 % |
| Omsättningstillväxt | −44,2 % | 19,7 % | −84,4 % | 38,7 % | −18,6 % | 111,6 % | 86,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −99,2 % | −13,1 % | −216 % | 12,1 % | 9,5 % | 70,9 % | 44,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 153 tkr | 274 tkr | 229 tkr | 1 468 tkr | 1 058 tkr | 1 300 tkr | 614 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 7 tkr | 7 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 7 tkr | 7 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −87 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −87 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | 425 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | −425 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 87 tkr | 174 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −87 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 2 tkr |
| Forslag disposition | 37 tkr | 124 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 37 tkr | 124 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 101 tkr | 37 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Empaticus ABHuvudarbetsställe
Vasagatan 2 B 1303, 411 24 Göteborg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556859-1563
Registreringsdatum
8 juli 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.210 – Utgivning av datorspel
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 86.999 – Annan övrig hälso- och sjukvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.