Emra Larsson Invest Fastigheter Härnösand AB
559276-8658Aktiebolagreg. 2020
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 844 tkr
Resultat efter fin. poster
329 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Förmansvägen 24, 863 41 Sundsvall
Postadress
c/o Norrlandsfärg, Förmansvägen 24, 863 41 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 3 118 tkr | −264 tkr | 52 tkr |
| 2022 | 2 774 tkr | 285 tkr | 540 tkr |
| 2023 | 2 800 tkr | −14 tkr | 525 tkr |
| 2024 | 2 915 tkr | −238 tkr | 403 tkr |
| 2025 | 2 844 tkr | 329 tkr | 709 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 11,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −2,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 844 | 2 915 | 2 800 | 2 774 | 3 118 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 91 | – | 176 | 3 |
| Rörelseintäkter | 2 844 | 3 006 | 2 800 | 2 950 | 3 121 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 15 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 237 | 1 672 | 1 328 | 1 558 | 2 384 |
| Personalkostnader | – | – | – | 244 | 205 |
| Av- och nedskrivningar | 411 | 373 | 373 | 373 | 404 |
| Rörelsekostnader | 1 649 | 2 059 | 1 701 | 2 174 | 2 993 |
| Rörelseresultat | 1 195 | 948 | 1 099 | 776 | 128 |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 866 | 1 186 | 1 113 | 492 | 392 |
| Finansiella poster | −866 | −1 186 | −1 113 | −492 | −392 |
| Resultat efter finansiella poster | 329 | −238 | −14 | 285 | −264 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | −71 | 268 |
| Resultat före skatt | 329 | −238 | −14 | 213 | 4 |
| Skatt på årets resultat | 23 | 0 | 0 | 44 | 2 |
| Årets resultat | 306 | −238 | −14 | 169 | 2 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 120 | 20 530 | 20 903 | 21 275 | 21 648 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 20 120 | 20 530 | 20 903 | 21 275 | 21 648 |
| Varulager | – | – | – | 0 | – |
| Kundfordringar | 446 | 274 | 213 | 118 | 565 |
| Kortfristiga fordringar | 476 | 263 | 273 | 128 | 711 |
| Kassa och bank | 2 | 125 | 0 | 160 | 344 |
| Omsättningstillgångar | 477 | 388 | 273 | 288 | 1 055 |
| Summa tillgångar | 20 597 | 20 918 | 21 175 | 21 564 | 22 703 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 353 | 591 | 490 | 321 | – |
| Fritt eget kapital | 659 | 353 | 475 | 490 | 2 |
| Eget kapital | 709 | 403 | 525 | 540 | 52 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 71 | – |
| Långfristiga skulder | 19 112 | 19 112 | 19 934 | 20 345 | 16 400 |
| Leverantörsskulder | 71 | 111 | 137 | 53 | 39 |
| Skatteskulder | 0 | 4 | 56 | 100 | 41 |
| Kortfristiga skulder | 776 | 1 404 | 716 | 608 | 6 252 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 597 | 20 918 | 21 175 | 21 564 | 22 703 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | – | 0 | 1 | 0.5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,4 % | 1,9 % | 2,5 % | 2,8 % | 0,2 % |
| Kassalikviditet | 61 % | 28 % | 38 % | 47 % | 17 % |
| Rörelsemarginal | 42 % | 32,5 % | 39,2 % | 28 % | 4,1 % |
| Vinstmarginal | 11,6 % | −8,2 % | −0,5 % | 10,3 % | −8,5 % |
| Omsättningstillväxt | −2,5 % | 4,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 43,2 % | −59,1 % | −2,7 % | 31,3 % | 3,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 2 774 tkr | 6 237 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 306 tkr | −238 tkr |
| Byggnader mark | 20 120 tkr | 20 530 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 22 052 tkr | 22 052 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 933 tkr | 1 522 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 411 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 306 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 238 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −238 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 709 tkr | 403 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 306 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 659 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 659 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 19 112 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 30 tkr | −12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 517 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 19 112 tkr | 19 112 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 705 tkr | 625 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 146 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 14 okt. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Emra Larsson Invest Fastigheter Härnösand ABHuvudarbetsställe
Förmansvägen 24, 863 41 Sundsvall
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559276-8658
Registreringsdatum
14 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.