Emune AB
559172-8034Aktiebolagreg. 2018
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−564 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Emune: Pioneering a New Generation of Medicines
Emune is a Scandinavian MedTech company specializing in bioelectronic medicine. Emune develops technology to enable activation of virtually any nerve without surgery to treat disease.
emune.com
Adresser
Besöksadress
Nanna Svartz Väg 6 A, 171 65 Solna
Postadress
c/o Ki Innovations, Nanna Svartz Väg 6 A, 171 65 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att bedriva och finansiera forskning, inklusive kliniska studier, inom medicinsk teknik och andra medicinska områden, föreläsningar och konsultverksamhet samt förvärva, äga och förvalta fast egendom, aktier och andra värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −351 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −395 tkr | – |
| 2022 | 8 tkr | −804 tkr | 112 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −833 tkr | 1 088 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −564 tkr | 1 958 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74 % – branschmedian 77,9 %
Vinstmarginal – – branschmedian 16,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −9,6 %
Median för 1915 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 8 | 0 | 0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 1 900 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 900 | 0 | 8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 035 | 401 | 156 | – | – |
| Personalkostnader | 430 | 429 | 649 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 468 | 831 | 805 | – | – |
| Rörelseresultat | −567 | −831 | −797 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | −3 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −564 | −833 | −804 | −395 | −351 |
| Resultat före skatt | −564 | −833 | −804 | – | – |
| Årets resultat | −564 | −833 | −804 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 900 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 900 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 10 | 10 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 742 | 1 483 | 200 | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 0 | 6 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 744 | 1 483 | 206 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 644 | 1 483 | 206 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 1 951 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 571 | 1 414 | 409 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 | 1 494 | 61 | – | – |
| Eget kapital | 1 958 | 1 088 | 112 | – | – |
| Leverantörsskulder | 488 | 226 | 15 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 687 | 395 | 94 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 644 | 1 483 | 206 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74 % | 73,4 % | 54,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 108 % | 375 % | 219 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −9 962,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | −10 050 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −28,8 % | −76,6 % | −720 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 8 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −564 tkr | −833 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 1 900 tkr | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 1 900 tkr | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 1 900 tkr | – |
| Fond utvecklingsutgifter | 1 900 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −564 tkr | −833 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 833 tkr | 804 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −377 tkr | −804 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 1 434 tkr | 1 810 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 1 088 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −564 tkr | −833 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 1 434 tkr | 1 810 tkr |
| Forslag disposition | 7 tkr | 1 494 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 tkr | 1 494 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 130 tkr |
| Overkursfond | 0 | −457 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 732 tkr | 1 343 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 141 tkr | 129 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 4 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 58 tkr | 40 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Emune ABHuvudarbetsställe
Nanna Svartz Väg 6 A, 171 65 Solna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559172-8034
Registreringsdatum
25 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 250 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.