EMX Bergströmska Gården AB
556685-2413Aktiebolagreg. 2005
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
283 tkr
Resultat efter fin. poster
−122 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lövskärsvägen 638, 974 55 Luleå
Postadress
c/o Lennart Lindquist, Lövskärsvägen 638, 974 55 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper samt utveckling, förvaltning och försäljning av datorsystem, mineralprospektering, bedriva litterärt & konstnärligt skapande, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3 510 tkr | 970 tkr | 1 261 tkr |
| 2023 | 275 tkr | −426 tkr | 753 tkr |
| 2024 | 234 tkr | 16 tkr | 753 tkr |
| 2025 | 283 tkr | −122 tkr | 753 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −43 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 21,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 283 | 234 | 275 | 3 510 |
| Förändring av lager | 214 | 214 | 0 | −563 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 10 | 18 |
| Rörelseintäkter | 497 | 450 | 285 | 2 965 |
| Övriga externa kostnader | 551 | 415 | 469 | 2 740 |
| Personalkostnader | 7 | 21 | 18 | 28 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 14 | 31 | 0 |
| Rörelsekostnader | 579 | 450 | 518 | 2 768 |
| Rörelseresultat | −82 | 0 | −232 | 197 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −40 | 16 | −193 | 773 |
| Resultat efter finansiella poster | −122 | 16 | −426 | 970 |
| Bokslutsdispositioner | 122 | −16 | −82 | 191 |
| Resultat före skatt | −0 | 0 | −508 | 1 161 |
| Årets resultat | −0 | 0 | −508 | 1 161 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 | 14 | 29 | 17 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 887 | 4 216 | 4 153 | 4 517 |
| Anläggningstillgångar | 3 907 | 4 230 | 4 182 | 4 533 |
| Kortfristiga fordringar | 390 | 189 | 384 | 538 |
| Kassa och bank | 10 | 60 | 14 | 137 |
| Omsättningstillgångar | 399 | 249 | 397 | 675 |
| Summa tillgångar | 4 307 | 4 479 | 4 579 | 5 208 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 653 | 653 | 1 161 | 1 |
| Fritt eget kapital | 653 | 653 | 653 | 1 161 |
| Eget kapital | 753 | 753 | 753 | 1 261 |
| Långfristiga skulder | 3 520 | 3 667 | 3 811 | 3 947 |
| Leverantörsskulder | 3 | – | – | – |
| Skatteskulder | 30 | 58 | 15 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 58 | 15 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 307 | 4 479 | 4 579 | 5 208 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,5 % | 16,8 % | 16,5 % | 24,2 % |
| Kassalikviditet | 1 203 % | 426 % | 2 621 % | – |
| Rörelsemarginal | −29 % | 0,2 % | −84,5 % | 5,6 % |
| Vinstmarginal | −43 % | 6,8 % | −154,7 % | 27,6 % |
| Omsättningstillväxt | 21,2 % | −15,1 % | −92,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | 0 % | −67,5 % | 92 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | – |
| Andelar koncernforetag | 3 887 tkr | 3 887 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 329 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 266 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −86 | 94 |
| Erhallna koncernbidrag | 122 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −86 | 94 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −94 | 508 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 94 | −508 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 753 tkr | 753 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −86 | 94 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 653 tkr | 653 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 653 tkr | 653 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 | 100 |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 1 387 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 1 387 tkr | 1 387 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 16 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 20 tkr | 14 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 27 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 14 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 40 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 390 tkr | 189 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 233 tkr | 39 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 16 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 3 288 tkr | 3 628 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
EMX Bergströmska Gården ABHuvudarbetsställe
Lövskärsvägen 638, 974 55 Luleå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556685-2413
Registreringsdatum
2 september 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.