Enavosoft AB
559239-1212Aktiebolagreg. 2020
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
1 869 tkr
Resultat efter fin. poster
278 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
2
Enavosoft
enavosoft.com
Adresser
Besöksadress
Gäddvägen 28, 175 47 Järfälla
Postadress
c/o Ajay Vashisht, Gäddvägen 28, 175 47 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Dataprogrammering, Konsulterande, Programutveckling, Webbappar, Mobilappar and Innovativa lösningar för hälso- och sjukvård
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 196 tkr | 171 tkr | 160 tkr |
| 2021 | 1 367 tkr | 397 tkr | 331 tkr |
| 2022 | 1 869 tkr | 278 tkr | 232 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 14,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 36,7 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 869 | 1 367 | 196 | – |
| Rörelseintäkter | 1 869 | 1 367 | 196 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 112 | 90 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 197 | 56 | 24 | – |
| Personalkostnader | 1 282 | 824 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 591 | 970 | 24 | – |
| Rörelseresultat | 279 | 397 | 172 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 278 | 397 | 171 | – |
| Bokslutsdispositioner | −25 | −20 | – | – |
| Resultat före skatt | 253 | 377 | 171 | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 78 | 37 | – |
| Årets resultat | 201 | 300 | 135 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 250 | 0 | 34 | – |
| Anläggningstillgångar | 250 | 0 | 34 | – |
| Kundfordringar | 668 | 0 | 195 | – |
| Kortfristiga fordringar | 809 | 172 | 195 | – |
| Kassa och bank | 278 | 723 | 42 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 088 | 895 | 237 | – |
| Summa tillgångar | 1 338 | 895 | 270 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 6 | 7 | – | – |
| Fritt eget kapital | 207 | 306 | 135 | – |
| Eget kapital | 232 | 331 | 160 | – |
| Obeskattade reserver | 45 | 20 | – | – |
| Leverantörsskulder | 57 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 130 | 115 | 37 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 061 | 544 | 111 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 338 | 895 | 270 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 180 | 300 | 128 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20 % | 38,8 % | 59,1 % | – |
| Kassalikviditet | 103 % | 165 % | 214 % | – |
| Rörelsemarginal | 14,9 % | 29,1 % | 87,7 % | – |
| Vinstmarginal | 14,9 % | 29 % | 87,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 36,7 % | 597,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 86,6 % | 90,5 % | 84,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 935 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 34 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 250 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 250 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 250 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 201 tkr | 300 tkr |
| Balansomslutning | 1 338 tkr | 895 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 201 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −300 tkr | −135 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 300 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 128 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −25 tkr | −20 tkr |
| Forslag disposition | 207 tkr | 306 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 27 tkr | 6 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 141 tkr | 172 tkr |
| Medel disponera | 207 tkr | 306 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 | 277 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 834 tkr | 355 tkr |
| Periodiseringsfonder | 45 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 73 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 28 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Enavosoft ABHuvudarbetsställe
Gäddvägen 28, 175 47 Järfälla
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559239-1212
Registreringsdatum
28 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.