End-to-End Consulting Aktiebolag
556264-1331Aktiebolagreg. 1985
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 687 tkr
Resultat efter fin. poster
308 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Frejgatan 73 Lgh 1503, 113 26 Stockholm
Postadress
c/o Rolf Hansson, Frejgatan 73 Lgh 1503, 113 26 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och utbildning inom ADB-området, ekonomi, redovisning och administration, handel med metaller, värdepapper, aktier och fastigheter, leasingverksamhet avseende motorfordon och kontorsutrustning, fotografverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 518 tkr | −182 tkr | – |
| 2018 | 1 234 tkr | −95 tkr | – |
| 2019 | 1 115 tkr | 86 tkr | 1 128 tkr |
| 2020 | 1 543 tkr | 645 tkr | 1 328 tkr |
| 2021 | 1 386 tkr | 364 tkr | 1 322 tkr |
| 2022 | 1 473 tkr | 402 tkr | 1 362 tkr |
| 2023 | 1 545 tkr | 716 tkr | 1 582 tkr |
| 2024 | 1 821 tkr | 847 tkr | 1 812 tkr |
| 2025 | 1 681 tkr | 1 401 tkr | 2 561 tkr |
| 2026 | 1 687 tkr | 308 tkr | 804 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,9 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 18,3 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 0,4 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 687 | 1 681 | 1 821 | 1 545 | 1 473 | 1 386 | 1 543 | 1 115 | 1 234 | 1 518 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | – | 0 | 66 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 687 | 1 681 | 1 821 | 1 546 | 1 473 | 1 386 | 1 609 | 1 115 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 17 | 13 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 185 | 159 | 264 | 237 | 275 | 206 | 220 | 286 | – | – |
| Personalkostnader | 661 | 666 | 719 | 847 | 794 | 799 | 747 | 743 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 9 | 9 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 854 | 851 | 1 005 | 1 085 | 1 069 | 1 005 | 967 | 1 029 | – | – |
| Rörelseresultat | 833 | 830 | 817 | 461 | 404 | 381 | 641 | 86 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 24 | 16 | 2 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −525 | 572 | 31 | 256 | −2 | −17 | 3 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 308 | 1 401 | 847 | 716 | 402 | 364 | 645 | 86 | −95 | −182 |
| Bokslutsdispositioner | −56 | −211 | −167 | −117 | 36 | 31 | −6 | 110 | – | – |
| Resultat före skatt | 252 | 1 190 | 680 | 599 | 438 | 395 | 639 | 196 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 169 | 131 | 144 | 73 | 94 | 90 | 139 | 44 | – | – |
| Årets resultat | 83 | 1 059 | 536 | 526 | 344 | 305 | 500 | 152 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 18 | 25 | 34 | 43 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 82 | 614 | 569 | 555 | 301 | 304 | 321 | 318 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 | 638 | 603 | 598 | 301 | 304 | 321 | 318 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 344 | 159 | 378 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 337 | 342 | 330 | 462 | 430 | 377 | 405 | 134 | – | – |
| Kassa och bank | 1 796 | 2 927 | 2 078 | 1 500 | 1 542 | 1 475 | 1 580 | 1 538 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 134 | 3 269 | 2 408 | 1 962 | 1 972 | 1 852 | 1 985 | 1 672 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 234 | 3 907 | 3 011 | 2 559 | 2 273 | 2 156 | 2 306 | 1 990 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 601 | 1 382 | 1 157 | 936 | 897 | 898 | 708 | 855 | – | – |
| Fritt eget kapital | 684 | 2 441 | 1 692 | 1 462 | 1 242 | 1 202 | 1 208 | 1 008 | – | – |
| Eget kapital | 804 | 2 561 | 1 812 | 1 582 | 1 362 | 1 322 | 1 328 | 1 128 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 124 | 1 068 | 856 | 689 | 572 | 608 | 638 | 632 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 3 | 13 | 1 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 24 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 306 | 279 | 343 | 289 | 340 | 226 | 340 | 230 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 234 | 3 907 | 3 011 | 2 559 | 2 273 | 2 156 | 2 306 | 1 990 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 650 | 340 | 310 | 305 | 306 | 305 | 310 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,9 % | 87,2 % | 82,8 % | 83,2 % | 79,9 % | 83,7 % | 79,5 % | 81,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 698 % | 1 174 % | 702 % | 679 % | 580 % | 819 % | 583 % | 726 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 49,4 % | 49,4 % | 44,8 % | 29,8 % | 27,4 % | 27,5 % | 41,6 % | 7,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18,3 % | 83,3 % | 46,5 % | 46,4 % | 27,3 % | 26,3 % | 41,8 % | 7,7 % | −7,7 % | −12 % |
| Omsättningstillväxt | 0,4 % | −7,7 % | 17,9 % | 4,9 % | 6,3 % | −10,2 % | 38,4 % | −9,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,3 % | 41,3 % | 29,6 % | 33,3 % | 25,3 % | 23,1 % | 37,7 % | 13,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 687 tkr | 1 681 tkr | 1 821 tkr | 773 tkr | 737 tkr | 693 tkr | 771 tkr | 558 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 82 tkr | 614 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 635 tkr | 635 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 531 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 44 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 553 tkr | 22 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 83 tkr | 1 059 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 83 tkr | 1 059 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 059 tkr | −536 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 059 tkr | 536 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 840 tkr | 310 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 804 tkr | 2 561 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 83 tkr | 1 059 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 840 tkr | 310 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −56 tkr | −211 tkr |
| Forslag disposition | 684 tkr | 2 441 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 tkr | 2 101 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 325 tkr | 316 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 18 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 44 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 26 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 9 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 531 tkr | −8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 170 tkr | 167 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 124 tkr | 1 068 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 540 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 111 tkr | 111 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
End-to-End Consulting AktiebolagHuvudarbetsställe
Frejgatan 73 Lgh 1503, 113 26 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556264-1331
Registreringsdatum
10 oktober 1985
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.