ENDAENT Invest AB
556982-5473Aktiebolagreg. 2014
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−191 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Falun
Postadress
c/o Op Administration Ab, Box 170, 791 24 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet genom att äga och förvalta aktier och andelar och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom strategi, affärsutveckling, marknadsföring, kommersiell strategi och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 3 239 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 20 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 86 tkr | 12 075 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 11 219 tkr | 23 107 tkr |
| 2023 | 1 905 tkr | −1 323 tkr | 23 614 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 251 tkr | 2 550 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −191 tkr | 2 359 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 38,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 1 905 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 226 | 237 | 411 | 244 | 15 | – | – |
| Personalkostnader | 45 | 48 | 1 792 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 270 | 285 | 2 204 | 244 | 15 | – | – |
| Rörelseresultat | −270 | −285 | −299 | −244 | −15 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 28 | 166 | 678 | 167 | 116 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 376 | 1 035 | 0 | 3 | 16 | – | – |
| Finansiella poster | 80 | −966 | −1 024 | 11 463 | 101 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −191 | −1 251 | −1 323 | 11 219 | 86 | 20 | 3 239 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 187 | −73 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −191 | −1 064 | −1 396 | 11 219 | 86 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 46 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −191 | −1 064 | −1 441 | 11 219 | 86 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 974 | 15 842 | 5 098 | 10 066 | 9 268 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 974 | 15 842 | 5 098 | 10 066 | 9 268 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 350 | 1 890 | 2 363 | 2 314 | 2 820 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 195 | 195 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 800 | 261 | 16 329 | 10 776 | 467 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 149 | 2 346 | 18 887 | 13 091 | 3 287 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 123 | 18 187 | 23 985 | 23 156 | 12 555 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 500 | 3 564 | 25 001 | 11 838 | 11 940 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 309 | 2 500 | 23 564 | 23 057 | 12 025 | – | – |
| Eget kapital | 2 359 | 2 550 | 23 614 | 23 107 | 12 075 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 187 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 689 | 13 515 | – | 0 | 450 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 5 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 46 | 117 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 075 | 2 123 | 185 | 49 | 30 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 123 | 18 187 | 23 985 | 23 156 | 12 555 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 20 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 38,5 % | 14 % | 99,1 % | 99,8 % | 96,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 104 % | 111 % | 10 231 % | 26 630 % | 10 874 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −15,7 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | −69,5 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −8,1 % | −41,7 % | −6,1 % | 48,6 % | 0,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 1 905 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 1 985 tkr | 13 685 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 2 189 tkr | 13 889 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 11 700 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 12 482 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −36 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 100 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag nedskrivningar | 204 tkr | 204 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 267 tkr | 254 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 267 tkr | 254 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 13 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 92 tkr | 273 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 629 tkr | 1 629 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −191 tkr | −1 064 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −191 tkr | −1 064 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 064 tkr | 1 437 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 064 tkr | −1 437 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 20 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 359 tkr | 2 550 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −191 tkr | −1 064 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 20 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 187 tkr |
| Forslag disposition | 2 309 tkr | 2 500 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 309 tkr | 2 500 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 102 tkr | 240 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 75 tkr | 100 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 247 tkr | 1 650 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 195 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 060 tkr | 2 061 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 689 tkr | 13 515 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 503 tkr | 3 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
ENDAENT Invest ABHuvudarbetsställe
Falun
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556982-5473
Registreringsdatum
11 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.