Ene Holding Aktiebolag
556911-5180Aktiebolagreg. 2012
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−3 027 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
ENE Holding
eneholding.com
Adresser
Besöksadress
Mediavägen 9 B, 135 48 Tyresö
Postadress
Mediavägen 9 B, 135 48 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | 8 380 tkr | – |
| 2023 | – | −13 tkr | – |
| 2024 | – | 204 tkr | – |
| 2025 | – | 51 tkr | 4 071 tkr |
| 2026 | – | −3 027 tkr | 1 043 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 28 | 15 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 28 | 15 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −28 | −15 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 61 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 5 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −3 000 | 66 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 027 | 51 | 204 | −13 | 8 380 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −3 027 | 51 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | −12 | – | – | – |
| Årets resultat | −3 027 | 64 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 045 | 4 045 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 045 | 4 045 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 30 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 | 30 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 047 | 4 075 | 4 284 | 6 424 | 12 392 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 021 | −43 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 943 | 3 971 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 043 | 4 071 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 4 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 | 4 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 047 | 4 075 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 56 % | 673 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −290,2 % | 1,6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 15 tkr | 15 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 15 tkr | 15 tkr |
| Andelar koncernforetag | 1 030 tkr | 4 030 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 030 tkr | 4 030 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 20 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 3 000 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 3 000 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −3 027 tkr | 64 tkr |
| Eventual forpliktelser | 1 997 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 027 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −64 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 64 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat forandring reservfond | 3 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital overkursfond forandring reservfond | 3 000 tkr | – |
| Forslag disposition | 943 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 943 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 3 000 tkr | 0 |
| Overkursfond | 950 tkr | 3 950 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 108 | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Ene Holding AktiebolagHuvudarbetsställe
Mediavägen 9 B, 135 48 Tyresö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556911-5180
Registreringsdatum
23 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.