Enfant de Boheme AB
559101-2371Aktiebolagreg. 2017
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
448 tkr
Resultat efter fin. poster
851 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Övre Majorsgatan 8, 413 06 Göteborg
Postadress
c/o Björklund, Övre Majorsgatan 8, 413 06 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller genom dotterbolag och samriskföretag i Sverige och utomlands tillhandahålla rådgivning och service i samband med framtagandet, upprättandet och implementeringen av policies och arbetssätt i organisationer samt undervisning, forskning och bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även förvalta värdepapper samt fast och lös egendom och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 668 tkr | 206 tkr | – |
| 2019 | 889 tkr | 396 tkr | – |
| 2020 | 816 tkr | 364 tkr | 651 tkr |
| 2021 | 1 117 tkr | 532 tkr | 770 tkr |
| 2022 | 597 tkr | 232 tkr | 705 tkr |
| 2023 | 651 tkr | 948 tkr | 1 571 tkr |
| 2024 | 550 tkr | 1 326 tkr | 2 361 tkr |
| 2025 | 448 tkr | 851 tkr | 2 652 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 190 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −18,5 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 448 | 550 | 651 | 597 | 1 117 | 816 | 889 | 668 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 448 | 550 | 651 | 597 | 1 117 | 816 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 177 | 222 | 152 | 145 | 136 | 148 | – | – |
| Personalkostnader | 172 | 218 | 318 | 219 | 447 | 302 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 349 | 440 | 470 | 364 | 583 | 450 | – | – |
| Rörelseresultat | 99 | 110 | 181 | 232 | 534 | 366 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 184 | 43 | 11 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 752 | 1 215 | 767 | −0 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 851 | 1 326 | 948 | 232 | 532 | 364 | 396 | 206 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 0 | −51 | −59 | −130 | −95 | – | – |
| Resultat före skatt | 853 | 1 326 | 897 | 172 | 402 | 269 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 62 | 35 | 32 | 37 | 83 | 61 | – | – |
| Årets resultat | 791 | 1 290 | 865 | 136 | 319 | 208 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 855 | 2 063 | 1 010 | 834 | 735 | 275 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 855 | 2 063 | 1 010 | 834 | 735 | 275 | – | – |
| Kundfordringar | 60 | 63 | 274 | 55 | 0 | 109 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 220 | 434 | 95 | 0 | 115 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 274 | 66 | 141 | 40 | 40 | – | – |
| Kassa och bank | 236 | 335 | 571 | 254 | 651 | 752 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 361 | 829 | 1 070 | 490 | 691 | 907 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 216 | 2 893 | 2 081 | 1 324 | 1 426 | 1 182 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 811 | 1 021 | 655 | 520 | 393 | 393 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 602 | 2 311 | 1 521 | 655 | 720 | 601 | – | – |
| Eget kapital | 2 652 | 2 361 | 1 571 | 705 | 770 | 651 | – | – |
| Obeskattade reserver | 487 | 489 | 489 | 437 | 378 | 248 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 4 | 2 | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | −52 | 0 | 48 | 76 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 78 | 43 | 21 | 181 | 278 | 283 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 216 | 2 893 | 2 081 | 1 324 | 1 426 | 1 182 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 565 | 500 | – | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,5 % | 95 % | 94,1 % | 79,5 % | 75 % | 71,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 463 % | 1 923 % | 4 991 % | 271 % | 248 % | 321 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,1 % | 20,1 % | 27,8 % | 38,9 % | 47,8 % | 44,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 190 % | 241 % | 145,6 % | 38,9 % | 47,6 % | 44,6 % | 44,5 % | 30,8 % |
| Omsättningstillväxt | −18,5 % | −15,5 % | 9 % | −46,6 % | 36,9 % | −8,2 % | 33,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 54,7 % | 55,1 % | 19,2 % | 41,4 % | 32 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 448 tkr | 550 tkr | 651 tkr | 597 tkr | 1 117 tkr | 816 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 170 tkr | 135 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 135 tkr | 135 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 85 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 660 tkr | 1 700 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 660 tkr | 1 700 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 960 tkr | 1 700 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 203 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 203 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 203 tkr | 2 905 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 2 172 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 791 tkr | 1 290 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 791 tkr | 1 290 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 290 tkr | −865 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 290 tkr | 865 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 652 tkr | 2 361 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 791 tkr | 1 290 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 500 tkr | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 2 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 2 602 tkr | 2 311 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 037 tkr | 1 811 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 28 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 52 tkr | 129 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 341 | 274 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 59 tkr | 27 tkr |
| Periodiseringsfonder | 487 tkr | 489 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 568 tkr | 1 172 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Enfant de Boheme ABHuvudarbetsställe
Övre Majorsgatan 8, 413 06 Göteborg
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559101-2371
Registreringsdatum
17 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.