Engineering Alliance Sweden AB
556744-2693Aktiebolagreg. 2007
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
17 806 tkr
Resultat efter fin. poster
375 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gjuterigatan 1 D 0TR, 582 73 Linköping
Postadress
Gjuterigatan 1 D 0TR, 582 73 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva projekt- och driftsledning, montage och konstruktion inom industri- och energisektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 9 046 tkr | 263 tkr | – |
| 2019 | 9 935 tkr | 449 tkr | – |
| 2020 | 8 999 tkr | 233 tkr | 873 tkr |
| 2021 | 9 678 tkr | 148 tkr | 726 tkr |
| 2022 | 12 213 tkr | 262 tkr | 926 tkr |
| 2023 | 12 563 tkr | 109 tkr | 1 011 tkr |
| 2024 | 14 060 tkr | 554 tkr | 1 376 tkr |
| 2025 | 17 806 tkr | 375 tkr | 754 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 2,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 26,6 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 806 | 14 060 | 12 563 | 12 213 | 9 678 | 8 999 | 9 935 | 9 046 |
| Övriga rörelseintäkter | 54 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 17 860 | 14 060 | 12 563 | 12 213 | 9 678 | 8 999 | – | – |
| Handelsvaror | 16 744 | 12 461 | 11 901 | 11 036 | 8 204 | 7 674 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 778 | 649 | 503 | 429 | 529 | 433 | – | – |
| Personalkostnader | 16 | 459 | 56 | 485 | 797 | 659 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 538 | 13 569 | 12 461 | 11 950 | 9 530 | 8 766 | – | – |
| Rörelseresultat | 322 | 492 | 102 | 262 | 148 | 233 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 53 | 63 | 7 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 53 | 62 | 7 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 375 | 554 | 109 | 262 | 148 | 233 | 449 | 263 |
| Bokslutsdispositioner | −2 | −90 | 2 | −9 | −8 | −55 | – | – |
| Resultat före skatt | 373 | 464 | 111 | 253 | 140 | 178 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 84 | 100 | 26 | 54 | 31 | 39 | – | – |
| Årets resultat | 289 | 364 | 85 | 200 | 109 | 139 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 3 493 | 1 888 | 3 171 | 1 550 | 660 | 682 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 872 | 5 086 | 4 077 | 2 046 | 1 110 | 1 262 | – | – |
| Kassa och bank | 3 406 | 2 960 | 2 300 | 2 361 | 2 322 | 1 671 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 278 | 8 046 | 6 377 | 4 407 | 3 432 | 2 932 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 308 | 8 046 | 6 377 | 4 407 | 3 432 | 2 932 | – | – |
| Aktiekapital | 142 | 142 | 142 | 142 | 142 | 120 | – | – |
| Bundet eget kapital | 142 | 142 | 142 | 142 | 142 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 324 | 869 | 784 | 585 | 476 | 614 | – | – |
| Fritt eget kapital | 613 | 1 234 | 869 | 784 | 585 | 753 | – | – |
| Eget kapital | 754 | 1 376 | 1 011 | 926 | 726 | 873 | – | – |
| Obeskattade reserver | 518 | 516 | 426 | 428 | 419 | 411 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 822 | 1 758 | 3 912 | 1 418 | 617 | 1 107 | – | – |
| Skatteskulder | 5 | 14 | 0 | 2 | 0 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 9 036 | 6 154 | 4 940 | 3 053 | 2 287 | 1 648 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 308 | 8 046 | 6 377 | 4 407 | 3 432 | 2 932 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,3 % | 22,2 % | 21,2 % | 28,7 % | 30,9 % | 40,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 114 % | 131 % | 129 % | 144 % | 150 % | 178 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | 3,5 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,5 % | 2,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,1 % | 3,9 % | 0,9 % | 2,2 % | 1,5 % | 2,6 % | 4,5 % | 2,9 % |
| Omsättningstillväxt | 26,6 % | 11,9 % | 2,9 % | 26,2 % | 7,6 % | −9,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,3 % | 26,5 % | 8,4 % | 21,6 % | 15 % | 15,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 14 060 tkr | – | 12 213 tkr | 9 678 tkr | 8 999 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 289 tkr | 364 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 289 tkr | 364 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −364 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 364 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 910 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 754 tkr | 1 376 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 289 tkr | 364 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 910 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −2 tkr | −90 tkr |
| Forslag disposition | 613 tkr | 1 234 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 613 tkr | 1 234 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 59 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 30 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 42 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 12 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 30 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 382 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 303 tkr | 37 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 910 tkr | 44 tkr |
| Periodiseringsfonder | 518 tkr | 516 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 3 017 tkr | 3 090 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 299 tkr | 4 337 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Engineering Alliance Sweden ABHuvudarbetsställe
Gjuterigatan 1 D 0TR, 582 73 Linköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556744-2693
Registreringsdatum
26 november 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
141 818 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.