Enguild Security Solutions AB
559390-6604Aktiebolagreg. 2022
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 430 tkr
Resultat efter fin. poster
1 763 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ögonmåttsgatan 1, 421 72 Västra Frölunda
Postadress
Ögonmåttsgatan 1, 421 72 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling samt försäljning av programvara, IT-system och hårdvara med fokus på, men ej begränsat till IT-säkerhetsprodukter samt handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 8 910 tkr | 1 834 tkr | – |
| 2023 | 5 216 tkr | 2 389 tkr | 2 378 tkr |
| 2024 | 4 619 tkr | 2 785 tkr | 3 586 tkr |
| 2025 | 5 430 tkr | 1 763 tkr | 3 979 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,8 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 32,5 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt 17,5 % – branschmedian −1,8 %
Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 430 | 4 619 | 5 216 | 8 910 |
| Rörelseintäkter | 5 430 | 4 619 | 5 216 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 327 | 1 131 | 0 | – |
| Handelsvaror | 0 | 705 | 2 845 | – |
| Övriga externa kostnader | 393 | 64 | 30 | – |
| Personalkostnader | 978 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 698 | 1 901 | 2 875 | – |
| Rörelseresultat | 1 732 | 2 719 | 2 341 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 48 | 81 | 48 | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 14 | 0 | – |
| Finansiella poster | 31 | 66 | 48 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 763 | 2 785 | 2 389 | 1 834 |
| Resultat före skatt | 1 763 | 2 785 | 2 389 | – |
| Skatt på årets resultat | 370 | 577 | 492 | – |
| Årets resultat | 1 393 | 2 208 | 1 897 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 000 | 3 000 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 3 000 | 3 000 | 0 | – |
| Kundfordringar | 853 | 513 | 660 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 278 | 1 033 | 1 056 | – |
| Kassa och bank | 3 407 | 1 430 | 4 642 | – |
| Omsättningstillgångar | 4 686 | 2 463 | 5 698 | – |
| Summa tillgångar | 7 686 | 5 463 | 5 698 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 2 561 | 1 353 | 456 | – |
| Fritt eget kapital | 3 954 | 3 561 | 2 353 | – |
| Eget kapital | 3 979 | 3 586 | 2 378 | – |
| Leverantörsskulder | 31 | 89 | 1 564 | – |
| Skatteskulder | 77 | 705 | 870 | – |
| Kortfristiga skulder | 3 707 | 1 877 | 3 320 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 686 | 5 463 | 5 698 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 200 | 1 000 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,8 % | 65,6 % | 41,7 % | – |
| Kassalikviditet | 126 % | 131 % | 172 % | – |
| Rörelsemarginal | 31,9 % | 58,9 % | 44,9 % | – |
| Vinstmarginal | 32,5 % | 60,3 % | 45,8 % | 20,6 % |
| Omsättningstillväxt | 17,5 % | −11,4 % | −41,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 35 % | 61,6 % | 79,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 3 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 393 tkr | 2 208 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 393 tkr | 2 208 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 208 tkr | −1 897 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 208 tkr | 1 897 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 979 tkr | 3 586 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 393 tkr | 2 208 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Forslag disposition | 3 954 tkr | 3 561 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 754 tkr | 2 561 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 42 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 384 tkr | 512 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 604 tkr | 150 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 840 tkr | 534 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 155 tkr | 399 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Enguild Security Solutions ABHuvudarbetsställe
Ögonmåttsgatan 1, 421 72 Västra Frölunda
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559390-6604
Registreringsdatum
26 juli 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
- SNI 46.501 – Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.