enits AB
559044-0003Aktiebolagreg. 2015
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 078 tkr
Resultat efter fin. poster
1 029 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Andromedavägen 5 A, 184 50 Åkersberga
Postadress
c/o Christine Jespersen, Andromedavägen 5 A, 184 50 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom grafisk design, reklam och kommunikation. Bolaget skall även kunna äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 350 tkr | 289 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −0 tkr | 50 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | 49 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −0 tkr | 48 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | 41 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 tkr | 40 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −1 tkr | 39 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 tkr | 38 tkr |
| 2025 | 1 078 tkr | 1 029 tkr | 657 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,3 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 95,4 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 078 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 350 |
| Rörelseintäkter | 1 078 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 43 | 1 | 1 | 1 | 7 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Personalkostnader | 7 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 50 | 1 | 1 | 1 | 7 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 029 | −1 | −1 | −1 | −7 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | – | – | – | 0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 029 | −1 | −1 | −1 | −7 | −0 | −1 | −0 | −0 | 289 |
| Bokslutsdispositioner | −250 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 779 | −1 | −1 | −1 | −7 | −0 | −1 | −0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 160 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 619 | −1 | −1 | −1 | −7 | −0 | −1 | −0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 290 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 290 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 005 | 76 | 77 | 78 | 79 | 87 | 87 | 88 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 296 | 76 | 77 | 78 | 79 | 87 | 87 | 88 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 395 | 76 | 77 | 78 | 79 | 87 | 87 | 88 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −12 | −11 | −10 | −9 | −2 | −1 | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 607 | −12 | −11 | −10 | −9 | −2 | −1 | 0 | – | – |
| Eget kapital | 657 | 38 | 39 | 40 | 41 | 48 | 49 | 50 | – | – |
| Obeskattade reserver | 250 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 160 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 488 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 395 | 76 | 77 | 78 | 79 | 87 | 87 | 88 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,3 % | 50 % | 50,6 % | 51,2 % | 51,9 % | 56 % | 56,2 % | 56,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 265 % | 200 % | 203 % | 205 % | 208 % | 227 % | 228 % | 231 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 95,4 % | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 95,4 % | – | – | – | – | – | – | – | – | 82,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 94,2 % | −2,6 % | −2,5 % | −2,5 % | −18 % | −1 % | −2,3 % | −0,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 100 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 100 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 619 tkr | −990 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 619 tkr | −990 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 990 | 990 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −990 | −990 |
| Forandring eget kapital totalt | 657 tkr | 38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 619 tkr | −990 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −250 tkr | – |
| Forslag disposition | 607 tkr | −12 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 607 tkr | −12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 329 tkr | 38 tkr |
| Periodiseringsfonder | 250 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
enits ABHuvudarbetsställe
Andromedavägen 5 A, 184 50 Åkersberga
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559044-0003
Registreringsdatum
22 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.