Enlunda 2.0 AB
559349-6317Aktiebolagreg. 2021
Ekerö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 711 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Riggvägen 8 & Rådgivning Ab, 178 51 Ekerö
Postadress
c/o Jungfrusund Redovisning, Riggvägen 8 & Rådgivning Ab, 178 51 Ekerö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta och äga fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −975 tkr | 59 075 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −1 563 tkr | 61 277 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 711 tkr | 62 090 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,1 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 72 | 54 | 0 |
| Rörelseintäkter | 72 | 54 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 115 | 20 | 18 |
| Rörelsekostnader | 115 | 20 | 18 |
| Rörelseresultat | −43 | 34 | −18 |
| Räntekostnader och liknande | 1 203 | 1 197 | 957 |
| Finansiella poster | −1 668 | −1 597 | −957 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 711 | −1 563 | −975 |
| Resultat före skatt | −1 711 | −1 563 | −975 |
| Årets resultat | −1 711 | −1 563 | −975 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 97 | 70 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 84 274 | 75 870 | 75 870 |
| Anläggningstillgångar | 84 371 | 75 940 | 75 870 |
| Kundfordringar | 12 | 12 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 073 | 7 300 | 2 638 |
| Kassa och bank | 646 | 201 | 1 524 |
| Omsättningstillgångar | 1 718 | 7 500 | 4 162 |
| Summa tillgångar | 86 090 | 83 440 | 80 032 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 63 751 | 62 790 | 60 000 |
| Fritt eget kapital | 62 040 | 61 227 | 59 025 |
| Eget kapital | 62 090 | 61 277 | 59 075 |
| Långfristiga skulder | 20 100 | 20 000 | 20 000 |
| Leverantörsskulder | 5 | 10 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 899 | 2 163 | 957 |
| Summa eget kapital och skulder | 86 090 | 83 440 | 80 032 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,1 % | 73,4 % | 73,8 % |
| Kassalikviditet | 44 % | 347 % | 435 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,8 % | −2,6 % | −1,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 75 870 tkr | 75 870 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 76 735 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 465 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 465 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | −865 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −1 711 tkr | −1 563 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 711 tkr | −1 563 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 563 tkr | 975 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 563 tkr | −975 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 2 524 tkr | 3 765 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 62 090 tkr | 61 277 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 711 tkr | −1 563 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 2 524 tkr | 3 765 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 7 268 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 8 404 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 8 404 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 137 tkr | – |
| Forslag disposition | 62 040 tkr | 61 227 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 62 040 tkr | 61 227 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 465 tkr | 400 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 061 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 500 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 20 100 tkr | 20 000 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 97 tkr | 70 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 97 tkr | 70 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 27 tkr | 70 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 394 tkr | 2 153 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Enlunda 2.0 ABHuvudarbetsställe
Riggvägen 8 & Rådgivning Ab, 178 51 Ekerö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559349-6317
Registreringsdatum
30 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ekerö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.