swereg

Ensia AB

559257-7877Aktiebolagreg. 2020

VVS & rörmokare
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Nyköping, Södermanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 105 tkr

−8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

381 tkr

−48 % mot föregående år

Soliditet

66 %

+5,3 p.e. mot föregående år

Anställda

3

+50 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Larslund Tallheden 1, 611 92 Nyköping

Postadress

c/o Mikael Sipinen, Larslund Tallheden 1, 611 92 Nyköping

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska renovera och bygga fastigheter, VVS och industrirörinstallationer till företag och privatpersoner.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020340 tkr71 tkr72 tkr
20211 656 tkr455 tkr325 tkr
20221 548 tkr−122 tkr325 tkr
20232 083 tkr387 tkr558 tkr
20243 365 tkr728 tkr690 tkr
20253 105 tkr381 tkr913 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 66,5 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 12,3 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −7,7 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning3 1053 3652 0831 5481 656340
Övriga rörelseintäkter20–000
Rörelseintäkter3 1073 3652 0831 5481 656340
Råvaror och förnödenheter3362745––
Handelsvaror1253042453791069
Övriga externa kostnader43044736140026475
Personalkostnader2 0881 8311 008793785184
Av- och nedskrivningar51515148400
Rörelsekostnader2 7272 6391 6921 6651 195268
Rörelseresultat380727391−11746171
Ränteintäkter och liknande1510––
Räntekostnader och liknande045550
Finansiella poster11−4−5−50
Resultat efter finansiella poster381728387−12245571
Bokslutsdispositioner−97−182−94123−1350
Resultat före skatt284545293132171
Skatt på årets resultat601136116724
Årets resultat224432232025347

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar14651161671800
Finansiella anläggningstillgångar62124420–––
Anläggningstillgångar6353091361671800
Kundfordringar241485201131226114
Kortfristiga fordringar262654252223246131
Kassa och bank9375374131113114
Omsättningstillgångar1 1991 192665334557135
Summa tillgångar1 8331 500801501737135
Aktiekapital252525252525
Bundet eget kapital252525252525
Balanserat resultat665233300300470
Fritt eget kapital88866553330030047
Eget kapital91369055832532572
Obeskattade reserver385288105121350
Långfristiga skulder05663117−0
Leverantörsskulder239684859380
Skatteskulder8653−13−374124
Kortfristiga skulder53551813210116064
Summa eget kapital och skulder1 8331 500801501737135

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda322111
Föreslagen utdelning (tkr)300–––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet66,5 %61,2 %80,1 %66,8 %58,7 %53,3 %
Kassalikviditet224 %230 %504 %332 %349 %213 %
Rörelsemarginal12,3 %21,6 %18,8 %−7,6 %27,8 %21 %
Vinstmarginal12,3 %21,6 %18,6 %−7,9 %27,5 %20,9 %
Omsättningstillväxt−7,7 %61,6 %34,6 %−6,5 %387,1 %–
Avkastning på eget kapital24,5 %62,6 %41,7 %0,1 %77,8 %65,3 %
Omsättning per anställd1 035 tkr1 683 tkr1 042 tkr1 548 tkr1 656 tkr340 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar7 tkr7 tkr
Andra langfristiga fordringar68 tkr44 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden68 tkr44 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar24 tkr24 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav553 tkr200 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden553 tkr200 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop353 tkr200 tkr
Arets resultat eget kapital224 tkr432 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat224 tkr432 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−432 tkr−232 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning432 tkr232 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–300 tkr
Forandring overavskrivningar0500
Forandring periodiseringsfond−97 tkr−183 tkr
Forslag disposition888 tkr665 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning588 tkr665 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter12 tkr156 tkr
Inventarier verktyg installationer14 tkr65 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden255 tkr116 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar241 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar51 tkr51 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga9 tkr13 tkr
Ovriga kortfristiga skulder62 tkr99 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut05 tkr
Periodiseringsfonder378 tkr281 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter148 tkr298 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Ensia ABHuvudarbetsställe

    Larslund Tallheden 1, 611 92 Nyköping

    VVS & rörmokare

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559257-7877

Registreringsdatum

1 juni 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Nyköping, Södermanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

VVS & rörmokare

  • SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
  • SNI 25.530 – Metallegoarbeten
  • SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
  • SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
  • SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler