Entire Studio AB
556992-5067Aktiebolagreg. 2014
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
689 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tingstugatan 12, 645 34 Strängnäs
Postadress
Tingstugatan 12, 645 34 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva grafisk design och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 820 tkr | −130 tkr | – |
| 2018 | 1 057 tkr | 316 tkr | – |
| 2019 | 274 tkr | 32 tkr | 276 tkr |
| 2020 | 432 tkr | 0 tkr | 276 tkr |
| 2021 | 969 tkr | 84 tkr | 341 tkr |
| 2022 | 1 265 tkr | 204 tkr | 423 tkr |
| 2023 | 383 tkr | 0 tkr | 60 tkr |
| 2024 | 647 tkr | −6 tkr | 54 tkr |
| 2025 | 689 tkr | 0 tkr | 54 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 0 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 6,5 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 689 | 647 | 383 | 1 265 | 969 | 432 | 274 | 1 057 | 820 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 1 | 7 | 16 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 692 | 648 | 390 | 1 282 | 969 | 432 | 274 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 11 | 3 | 55 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 48 | 121 | 105 | 164 | 144 | 63 | 83 | – | – |
| Personalkostnader | 631 | 502 | 624 | 857 | 740 | 369 | 159 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 10 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 692 | 654 | 732 | 1 077 | 885 | 432 | 242 | – | – |
| Rörelseresultat | −0 | −6 | −342 | 205 | 84 | −0 | 32 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −6 | 0 | 204 | 84 | 0 | 32 | 316 | −130 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 80 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | −6 | −263 | 204 | 84 | −0 | 32 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 48 | 18 | 0 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 0 | −6 | −263 | 157 | 65 | −0 | 25 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 17 | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 | 17 | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 25 | 69 | 72 | 55 | 93 | 31 | 219 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 142 | 109 | 91 | 55 | 94 | 129 | 363 | – | – |
| Kassa och bank | 10 | 107 | 90 | 727 | 505 | 303 | 26 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 152 | 216 | 180 | 782 | 599 | 432 | 389 | – | – |
| Summa tillgångar | 159 | 233 | 207 | 782 | 599 | 432 | 389 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 | 10 | 273 | 216 | 226 | 226 | 201 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 | 4 | 10 | 373 | 291 | 226 | 226 | – | – |
| Eget kapital | 54 | 54 | 60 | 423 | 341 | 276 | 276 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 80 | 80 | 80 | 80 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 5 | 4 | 56 | 32 | 10 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 21 | 12 | 40 | 54 | 31 | 18 | 15 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 105 | 179 | 147 | 279 | 178 | 76 | 33 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 159 | 233 | 207 | 782 | 599 | 432 | 389 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34 % | 23,2 % | 29 % | 62,2 % | 67,6 % | 78,5 % | 87,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 144 % | 121 % | 122 % | 280 % | 337 % | 566 % | 1 166 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0 % | −0,9 % | −89,4 % | 16,2 % | 8,6 % | −0 % | 11,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0 % | −0,9 % | 0 % | 16,1 % | 8,7 % | 0 % | 11,7 % | 29,9 % | −15,9 % |
| Omsättningstillväxt | 6,5 % | 68,9 % | −69,7 % | 30,6 % | 124,3 % | 57,7 % | −74,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | −11,2 % | −437 % | 37 % | 19,2 % | −0,1 % | 9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 689 tkr | 647 tkr | 383 tkr | 1 265 tkr | – | 432 tkr | 274 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 0 | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | 263 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | −263 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 54 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 4 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | 4 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 60 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 8 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 28 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 20 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 57 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 78 tkr | 161 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Entire Studio ABHuvudarbetsställe
Tingstugatan 12, 645 34 Strängnäs
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556992-5067
Registreringsdatum
28 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.