swereg

Entreprenad och rör i väst AB

559385-4200Aktiebolagreg. 2022

VVS & rörmokare
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Nödinge, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 219 tkr

−24 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

323 tkr

+168 % mot föregående år

Soliditet

46 %

+37,4 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Gamla Kilandavägen 53, 449 36 Nödinge

Postadress

Gamla Kilandavägen 53, 449 36 Nödinge

Verksamhetsbeskrivning

Vvs arbeten. Fastighetsförvaltning. Entreprenadarbeten såsom snöröjning eller gräsklippning. Maskinarbeten med byggmaskiner, grävmaskin, bilmaskin, hjullastare, traktor och även truck för materialhantering och husgrundarbeten och avlopp. värdepappershandel i form av sparande i fonder inom företaget.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 721 tkr537 tkr343 tkr
20233 623 tkr603 tkr526 tkr
20244 223 tkr−475 tkr97 tkr
20253 219 tkr323 tkr330 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 45,6 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 10 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −23,8 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning3 2194 2233 6231 721
Övriga rörelseintäkter213––
Rörelseintäkter3 2404 2273 6231 721
Råvaror och förnödenheter1 1022 2141 197728
Övriga externa kostnader1 0861 377718275
Personalkostnader598961941159
Av- och nedskrivningar11211211218
Rörelsekostnader2 8984 6642 9681 179
Rörelseresultat342−438655542
Ränteintäkter och liknande030–
Räntekostnader och liknande1940525
Finansiella poster−19−37−52−5
Resultat efter finansiella poster323−475603537
Bokslutsdispositioner−54250−115−135
Resultat före skatt269−225488402
Skatt på årets resultat36011084
Årets resultat233−225378318

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar207320432453
Anläggningstillgångar207320432453
Kundfordringar179411728229
Kortfristiga fordringar281501777368
Kassa och bank329352137189
Omsättningstillgångar609852914557
Summa tillgångar8161 1721 3461 010
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat722971230
Fritt eget kapital30572501318
Eget kapital33097526343
Obeskattade reserver540250135
Långfristiga skulder060186200
Leverantörsskulder211572133244
Skatteskulder168715067
Kortfristiga skulder4331 015385332
Summa eget kapital och skulder8161 1721 3461 010

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Föreslagen utdelning (tkr)1500204195

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet45,6 %8,3 %53,8 %44,6 %
Kassalikviditet141 %84 %238 %168 %
Rörelsemarginal10,6 %−10,4 %18,1 %31,5 %
Vinstmarginal10 %−11,3 %16,7 %31,2 %
Omsättningstillväxt−23,8 %16,6 %110,5 %–
Avkastning på eget kapital70,6 %−232,1 %71,9 %92,7 %
Omsättning per anställd––––
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital233 tkr−225 tkr
Checkrakningskredit langfristig–0
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat233 tkr−225 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning225 tkr−378 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−225 tkr378 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–204 tkr
Forandring periodiseringsfond−54 tkr250 tkr
Forslag disposition305 tkr72 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning155 tkr72 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning150 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter18 tkr–
Inventarier verktyg installationer130 tkr202 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar77 tkr117 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden562 tkr562 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar355 tkr243 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar112 tkr112 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga84 tkr89 tkr
Ovriga kortfristiga skulder205 tkr355 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut060 tkr
Periodiseringsfonder54 tkr0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 17 juni 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Entreprenad och rör i väst ABHuvudarbetsställe

    Gamla Kilandavägen 53, 449 36 Nödinge

    VVS & rörmokare

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559385-4200

Registreringsdatum

17 juni 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Ale, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

VVS & rörmokare

  • SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler