Entrust Konsult AB
559223-4446Aktiebolagreg. 2019
Sundbyberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 893 tkr
Resultat efter fin. poster
1 790 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järnvägsgatan 40, 172 35 Sundbyberg
Postadress
c/o Susanne Carreman, Järnvägsgatan 40, 172 35 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva konsultation med inriktning på säkerhet, arbetsmiljö, kvalité, verksamhetsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 985 tkr | 1 253 tkr | 1 026 tkr |
| 2021 | 816 tkr | −254 tkr | 146 tkr |
| 2022 | 6 840 tkr | 1 076 tkr | 1 038 tkr |
| 2023 | 1 032 tkr | −1 242 tkr | −404 tkr |
| 2024 | 729 tkr | 177 tkr | −227 tkr |
| 2025 | 3 893 tkr | 1 790 tkr | 1 472 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 46 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 434 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 893 | 729 | 1 032 | 6 840 | 816 | 2 985 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 26 | 91 | −40 | 40 | 118 |
| Rörelseintäkter | 3 893 | 755 | 1 124 | 6 800 | 856 | 3 103 |
| Handelsvaror | 2 | 4 | 5 | 34 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 241 | 256 | 895 | 1 490 | 422 | 642 |
| Personalkostnader | 1 855 | 322 | 1 459 | 4 194 | 687 | 1 207 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 4 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 102 | 582 | 2 364 | 5 718 | 1 109 | 1 848 |
| Rörelseresultat | 1 791 | 173 | −1 240 | 1 082 | −253 | 1 255 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 5 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 2 | 6 | 1 | 2 |
| Finansiella poster | −1 | 4 | −1 | −6 | −1 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 790 | 177 | −1 242 | 1 076 | −254 | 1 253 |
| Resultat före skatt | 1 790 | 177 | −1 242 | 1 076 | −254 | 1 253 |
| Skatt på årets resultat | 91 | – | 0 | 185 | 1 | 277 |
| Årets resultat | 1 699 | 177 | −1 242 | 892 | −255 | 976 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 161 | 130 | 130 | 130 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 211 | 180 | 180 | 180 | – | – |
| Kundfordringar | 554 | 459 | 84 | 2 254 | 241 | 304 |
| Kortfristiga fordringar | 619 | 462 | 350 | 2 366 | 381 | 560 |
| Kassa och bank | 980 | 739 | 467 | 65 | 205 | 1 037 |
| Omsättningstillgångar | 1 599 | 1 201 | 817 | 2 431 | 586 | 1 597 |
| Summa tillgångar | 1 810 | 1 381 | 997 | 2 611 | 586 | 1 597 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −277 | −454 | 788 | 96 | 351 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 422 | −277 | −454 | 988 | 96 | 976 |
| Eget kapital | 1 472 | −227 | −404 | 1 038 | 146 | 1 026 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 350 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 57 | 30 | 127 | 43 | 55 |
| Skatteskulder | 91 | – | – | 0 | 278 | 277 |
| Kortfristiga skulder | 338 | 258 | 1 401 | 1 573 | 440 | 571 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 810 | 1 381 | 997 | 2 611 | 586 | 1 597 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 0.5 | 2 | 10 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | – | – | 200 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,4 % | −16,4 % | −40,6 % | 39,8 % | 24,9 % | 64,2 % |
| Kassalikviditet | 474 % | 466 % | 58 % | 155 % | 133 % | 280 % |
| Rörelsemarginal | 46 % | 23,7 % | −120,2 % | 15,8 % | −31 % | 42 % |
| Vinstmarginal | 46 % | 24,3 % | −120,4 % | 15,7 % | −31,1 % | 42 % |
| Omsättningstillväxt | 434 % | −29,4 % | −84,9 % | 738,2 % | −72,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 115,4 % | −78,1 % | 307,3 % | 85,9 % | −174,7 % | 95,1 % |
| Omsättning per anställd | 1 947 tkr | 1 458 tkr | 516 tkr | 684 tkr | 408 tkr | 1 493 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 699 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 699 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −177 tkr | 1 242 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 177 tkr | −1 242 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 472 tkr | −227 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 699 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 422 tkr | −277 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 422 tkr | −277 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 31 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 36 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 65 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 247 tkr | 201 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 1 350 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 130 tkr | 130 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 130 tkr | 130 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Entrust Konsult ABHuvudarbetsställe
Järnvägsgatan 40, 172 35 Sundbyberg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559223-4446
Registreringsdatum
22 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.