EQ Research & Development AB
556896-7326Aktiebolagreg. 2012
Årsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 220 tkr
Resultat efter fin. poster
147 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tavelsjövägen 13, 120 59 Årsta
Postadress
c/o Adexter, Tavelsjövägen 13, 120 59 Årsta
Verksamhetsbeskrivning
Företaget avser att tillhandahålla utveckling, spridning och försäljning av innovationer, samt uthyrning av bilar, entreprenadmaskiner och traktorer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 281 tkr | 457 tkr | – |
| 2018 | 1 443 tkr | 526 tkr | – |
| 2019 | 2 048 tkr | 605 tkr | 1 091 tkr |
| 2020 | 1 494 tkr | 23 tkr | 1 032 tkr |
| 2021 | 1 451 tkr | 120 tkr | 1 203 tkr |
| 2022 | 1 166 tkr | 267 tkr | 983 tkr |
| 2023 | 1 600 tkr | −182 tkr | 602 tkr |
| 2024 | 713 tkr | −618 tkr | 347 tkr |
| 2025 | 1 220 tkr | 147 tkr | 494 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 12 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 71,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 220 | 713 | 1 600 | 1 166 | 1 451 | 1 494 | 2 048 | 1 443 | 1 281 |
| Övriga rörelseintäkter | 72 | 14 | 25 | 44 | 0 | 60 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 293 | 727 | 1 625 | 1 210 | 1 451 | 1 555 | 2 049 | – | – |
| Handelsvaror | 75 | 24 | 427 | 80 | 66 | 24 | 98 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 402 | 447 | 550 | 409 | 450 | 683 | 658 | – | – |
| Personalkostnader | 459 | 595 | 478 | 34 | 304 | 390 | 319 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 199 | 264 | 353 | 421 | 511 | 433 | 363 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 17 | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 134 | 1 347 | 1 808 | 944 | 1 331 | 1 531 | 1 443 | – | – |
| Rörelseresultat | 158 | −620 | −183 | 267 | 120 | 24 | 606 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | −0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −11 | 2 | 1 | 0 | −0 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 147 | −618 | −182 | 267 | 120 | 23 | 605 | 526 | 457 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 363 | 193 | −70 | 101 | 145 | −150 | – | – |
| Resultat före skatt | 147 | −255 | 11 | 197 | 221 | 168 | 455 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 10 | 44 | 50 | 41 | 103 | – | – |
| Årets resultat | 147 | −255 | 1 | 153 | 171 | 127 | 352 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 16 | 92 | 225 | 423 | 662 | 664 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 169 | 198 | 379 | 598 | 667 | 277 | 365 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 25 | 25 | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 182 | 239 | 495 | 835 | 1 102 | 951 | 1 042 | – | – |
| Kundfordringar | 344 | 28 | – | 0 | 9 | 169 | 86 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 431 | 253 | 263 | 646 | 182 | 385 | 695 | – | – |
| Kassa och bank | 171 | 49 | 430 | 622 | 686 | 481 | 222 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 602 | 302 | 693 | 1 268 | 869 | 866 | 918 | – | – |
| Summa tillgångar | 783 | 540 | 1 188 | 2 104 | 1 971 | 1 817 | 1 960 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 297 | 552 | 551 | 780 | 982 | 856 | 689 | – | – |
| Fritt eget kapital | 444 | 297 | 552 | 933 | 1 153 | 982 | 1 041 | – | – |
| Eget kapital | 494 | 347 | 602 | 983 | 1 203 | 1 032 | 1 091 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 363 | 556 | 486 | 587 | 732 | – | – |
| Leverantörsskulder | 107 | 7 | 29 | 38 | 9 | 16 | 49 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 289 | 193 | 223 | 564 | 281 | 198 | 137 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 783 | 540 | 1 188 | 2 104 | 1 971 | 1 817 | 1 960 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – | 187 | 373 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,1 % | 64,2 % | 74,9 % | 67,7 % | 80,7 % | 82,5 % | 85,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 208 % | 156 % | 311 % | 225 % | 309 % | 438 % | 670 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13 % | −87 % | −11,4 % | 22,9 % | 8,3 % | 1,6 % | 29,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12 % | −86,7 % | −11,4 % | 22,9 % | 8,3 % | 1,5 % | 29,5 % | 36,4 % | 35,7 % |
| Omsättningstillväxt | 71,1 % | −55,4 % | 37,2 % | −19,6 % | −2,9 % | −27,1 % | 41,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | −73,4 % | 0,1 % | 15,5 % | 14,2 % | 12,3 % | 32,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 220 tkr | 713 tkr | 1 600 tkr | 1 166 tkr | 1 451 tkr | 1 494 tkr | 2 048 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 13 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 147 tkr | −255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 147 tkr | −255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 255 tkr | −796 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −255 tkr | 796 |
| Forandring eget kapital totalt | 494 tkr | 347 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 147 tkr | −255 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 363 tkr |
| Forslag disposition | 444 tkr | 297 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 244 tkr | 297 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 80 tkr | 57 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 16 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 1 591 tkr | 1 591 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 1 591 tkr | 1 575 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 76 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 169 tkr | 198 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 681 tkr | 1 527 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 512 tkr | 1 329 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 155 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 183 tkr | 189 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 83 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 168 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 172 tkr | 177 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −12 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
EQ Research & Development ABHuvudarbetsställe
Tavelsjövägen 13, 120 59 Årsta
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556896-7326
Registreringsdatum
26 juni 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.