Equi ME AB
559303-1650Aktiebolagreg. 2021
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
133 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hembergavägen 55, 187 73 Täby
Postadress
Hembergavägen 55, 187 73 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva internethandel med brett sortiment inom häst- och båttillbehör. Bedriva uppfödning och träning av tävlingshästar. Samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | – | −8 tkr | 17 tkr |
| 2022 | 1 598 tkr | 1 503 tkr | 915 tkr |
| 2023 | −0 tkr | 133 tkr | 1 653 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,1 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −13 300 000 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 1 598 | – | – |
| Rörelseintäkter | −0 | 1 598 | – | – |
| Handelsvaror | 4 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 95 | 8 | – |
| Av- och nedskrivningar | 94 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 117 | 95 | 8 | – |
| Rörelseresultat | −117 | 1 503 | −8 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 250 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 133 | 1 503 | −8 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | −374 | – | – |
| Resultat före skatt | 133 | 1 129 | −8 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 231 | – | – |
| Årets resultat | 133 | 898 | −8 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 281 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 063 | – |
| Anläggningstillgångar | 281 | 0 | 1 063 | – |
| Kortfristiga fordringar | 14 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 906 | 2 367 | 20 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 920 | 2 367 | 20 | – |
| Summa tillgångar | 2 201 | 2 367 | 1 083 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 495 | −8 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 628 | 890 | −8 | – |
| Eget kapital | 1 653 | 915 | 17 | – |
| Obeskattade reserver | – | 374 | – | – |
| Skatteskulder | – | 231 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 548 | 1 078 | 1 066 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 201 | 2 367 | 1 083 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,1 % | 51,2 % | 1,6 % | – |
| Kassalikviditet | 350 % | 220 % | 2 % | – |
| Rörelsemarginal | 11 689 900 % | 94 % | – | – |
| Vinstmarginal | −13 300 000 % | 94,1 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,1 % | 98,1 % | −46,5 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 1 063 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 133 tkr | 898 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 133 tkr | 898 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 503 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 503 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 653 tkr | 915 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 133 tkr | 898 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | −374 tkr |
| Forslag disposition | 1 628 tkr | 890 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 628 tkr | 890 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 281 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 375 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 375 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 94 tkr | – |
| Medel disponera | – | 890 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 528 tkr | 841 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 15 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | – | 374 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 250 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 22 feb. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Equi ME ABHuvudarbetsställe
Hembergavägen 55, 187 73 Täby
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559303-1650
Registreringsdatum
22 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.634 – Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.