Erexit Group AB
556904-7953Aktiebolagreg. 2012
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
13 260 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Erexit Group AB
erexitgroup.com
Adresser
Besöksadress
Kungsportsavenyen 21, 411 36 Göteborg
Postadress
Kungsportsavenyen 21, 411 36 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att sälja samt producera hemsidor och diverse Internet-lösningar till företag i Sverige och England, svara för koncerngemensamma tjänster i förhållande till dotterbolag samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −2 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 245 tkr | – |
| 2023 | – | 253 tkr | 357 tkr |
| 2024 | – | 237 tkr | 344 tkr |
| 2025 | – | 13 260 tkr | 10 844 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 86 | 4 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 86 | 4 | 4 | – | – |
| Rörelseresultat | −86 | −4 | −4 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 13 349 | 250 | 250 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 13 346 | 241 | 257 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 13 260 | 237 | 253 | 245 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | −2 700 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 10 560 | 237 | 253 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 10 560 | 237 | 251 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 318 | 234 | 230 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 318 | 234 | 230 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 211 | 111 | 111 | – | – |
| Kassa och bank | 1 316 | 1 | 18 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 527 | 112 | 129 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 844 | 347 | 359 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 184 | 7 | 6 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 744 | 244 | 257 | – | – |
| Eget kapital | 10 844 | 344 | 357 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 844 | 347 | 359 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 700 | 60 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 99,3 % | 99,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 4 682 % | 5 368 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 97,4 % | 69 % | 70,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 13 tkr |
| Andelar koncernforetag | 110 tkr | 218 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 110 tkr | 218 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 108 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 5 100 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 95 tkr | 4 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 127 tkr | 34 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 93 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 2 tkr | 9 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 32 tkr | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 10 560 tkr | 237 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 10 560 tkr | 237 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −237 tkr | −251 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 237 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 60 tkr | 250 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 100 tkr |
| Forslag disposition | 10 744 tkr | 244 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 044 tkr | 184 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 700 tkr | 60 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | – | 250 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | – | 0,5 |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | 500 |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | – | 1 |
| Lamnade koncernbidrag | 2 700 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 2 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 211 tkr | 11 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Erexit Group ABHuvudarbetsställe
Kungsportsavenyen 21, 411 36 Göteborg
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556904-7953
Registreringsdatum
25 september 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.