swereg

Erica Jarl AB

559331-0955Aktiebolagreg. 2021

Frisör & skönhet
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Tyresö, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 017 tkr

+2 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

149 tkr

+1 408 % mot föregående år

Soliditet

57 %

+32,4 p.e. mot föregående år

Anställda

0.5

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Bansjöslingan 16, 135 54 Tyresö

Postadress

c/o Bansjöslingan 16 Tyresö, Bansjöslingan 16, 135 54 Tyresö

Verksamhetsbeskrivning

Frisörverksamhet där vi erbjuder, skönhetsbehandlingar, klippning av hår, färgning av hår, hårförlängning och även försäljning av hårassessorer, värmeverktyg, hår- och hudprodukter

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022686 tkr149 tkr109 tkr
2023874 tkr−13 tkr105 tkr
2024997 tkr−11 tkr91 tkr
20251 017 tkr149 tkr194 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 57,4 % – branschmedian 56,1 %

Vinstmarginal 14,6 % – branschmedian 4,3 %

Omsättningstillväxt 2 % – branschmedian 2 %

Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 017997874686
Förändring av lager003456
Rörelseintäkter1 017997908742
Råvaror och förnödenheter295217217130
Övriga externa kostnader335386286159
Personalkostnader211371411304
Av- och nedskrivningar887–
Rörelsekostnader849981921593
Rörelseresultat16815−13149
Ränteintäkter och liknande00––
Räntekostnader och liknande202710
Finansiella poster−20−27−1−0
Resultat efter finansiella poster149−11−13149
Bokslutsdispositioner02515−40
Resultat före skatt149132109
Skatt på årets resultat4628525
Årets resultat103−14−484

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar192734–
Finansiella anläggningstillgångar169158––
Anläggningstillgångar18718434–
Varulager90909056
Kundfordringar8130132
Kortfristiga fordringar283325150
Kassa och bank335812078
Omsättningstillgångar151180235283
Summa tillgångar338365270283
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat6680840
Fritt eget kapital169668084
Eget kapital19491105109
Obeskattade reserver002540
Långfristiga skulder42167––
Leverantörsskulder10372017
Skatteskulder61163625
Kortfristiga skulder103107139134
Summa eget kapital och skulder338365270283

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda0.5–11
Föreslagen utdelning (tkr)––0–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet57,4 %25 %46,4 %49,7 %
Kassalikviditet59 %85 %104 %170 %
Rörelsemarginal16,5 %1,5 %−1,5 %21,7 %
Vinstmarginal14,6 %−1,1 %−1,5 %21,7 %
Omsättningstillväxt2 %14 %27,4 %–
Avkastning på eget kapital53 %−15,7 %−3,6 %77,1 %
Omsättning per anställd2 034 tkr–874 tkr686 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (28)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag38 tkr13 tkr
Andra langfristiga fordringar131 tkr145 tkr
Arets resultat eget kapital103 tkr−14 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat103 tkr−14 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning14 tkr4 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning0–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−14 tkr−4 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning0–
Forandring eget kapital totalt194 tkr91 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat103 tkr−14 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning0–
Forandring periodiseringsfond025 tkr
Forskott fran kunder−8 tkr–
Forslag disposition169 tkr66 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning169 tkr66 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter00
Inventarier verktyg installationer19 tkr27 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden41 tkr41 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar22 tkr15 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar8 tkr8 tkr
Inventarier verktyg installationer nedskrivningar00
Lager ravaror fornodenheter90 tkr90 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga20 tkr20 tkr
Ovriga kortfristiga skulder29 tkr45 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut42 tkr167 tkr
Periodiseringsfonder00
Upplupna kostnader forutbetalda intakter10 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 19 aug. 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Erica Jarl ABHuvudarbetsställe

    Bansjöslingan 16, 135 54 Tyresö

    Frisör & skönhet

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559331-0955

Registreringsdatum

19 augusti 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Tyresö, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Frisör & skönhet

  • SNI 96.210 – Frisörer och barberare
  • SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
  • SNI 47.751 – Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler