Ericson Montgomery i Bromma AB
556675-7653Aktiebolagreg. 2005
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 390 tkr
Resultat efter fin. poster
496 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Thespisvägen 31, 167 75 Bromma
Postadress
Thespisvägen 31, 167 75 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom möbelhantverk, handel med inredningsprodukter, rekrytering, konsultverksamhet inom ledarskap, värdepappershantering samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 925 tkr | 269 tkr | – |
| 2020 | 1 984 tkr | 390 tkr | – |
| 2021 | 2 887 tkr | 1 144 tkr | 1 057 tkr |
| 2022 | 3 000 tkr | 1 230 tkr | 1 605 tkr |
| 2023 | 2 314 tkr | 609 tkr | 1 716 tkr |
| 2024 | 2 430 tkr | 800 tkr | 2 555 tkr |
| 2025 | 1 390 tkr | 496 tkr | 3 253 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,6 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal 35,7 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −42,8 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 390 | 2 430 | 2 314 | 3 000 | 2 887 | 1 984 | 1 925 |
| Rörelseintäkter | 1 390 | 2 430 | 2 314 | 3 000 | 2 887 | – | – |
| Handelsvaror | 184 | 82 | 110 | 133 | 146 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 526 | 1 112 | 1 054 | 1 053 | 922 | – | – |
| Personalkostnader | 233 | 535 | 571 | 588 | 676 | – | – |
| Rörelsekostnader | 943 | 1 728 | 1 735 | 1 774 | 1 744 | – | – |
| Rörelseresultat | 448 | 702 | 580 | 1 226 | 1 143 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 129 | 53 | 16 | 5 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 5 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 48 | 98 | 29 | 4 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 496 | 800 | 609 | 1 230 | 1 144 | 390 | 269 |
| Bokslutsdispositioner | 440 | 455 | −80 | −310 | −288 | – | – |
| Resultat före skatt | 936 | 1 255 | 529 | 920 | 856 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 188 | 266 | 118 | 192 | 179 | – | – |
| Årets resultat | 748 | 989 | 411 | 728 | 677 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 000 | 1 811 | 1 920 | 1 680 | 860 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 034 | 1 845 | 1 954 | 1 714 | 894 | – | – |
| Varulager | – | 0 | 30 | 34 | 33 | – | – |
| Kundfordringar | 5 | 193 | 395 | 314 | 630 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 365 | 566 | 527 | 673 | – | – |
| Kassa och bank | 398 | 1 137 | 320 | 828 | 548 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 411 | 1 501 | 916 | 1 389 | 1 254 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 445 | 3 347 | 2 871 | 3 104 | 2 148 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 405 | 1 466 | 1 205 | 777 | 280 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 153 | 2 455 | 1 616 | 1 505 | 957 | – | – |
| Eget kapital | 3 253 | 2 555 | 1 716 | 1 605 | 1 057 | – | – |
| Obeskattade reserver | 50 | 490 | 945 | 865 | 555 | – | – |
| Leverantörsskulder | 30 | 126 | 75 | 84 | 92 | – | – |
| Skatteskulder | 50 | 72 | 54 | 253 | 145 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 143 | 301 | 210 | 634 | 536 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 445 | 3 347 | 2 871 | 3 104 | 2 148 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 50 | 150 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,6 % | 88 % | 85,9 % | 73,8 % | 69,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 288 % | 498 % | 423 % | 214 % | 228 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 32,2 % | 28,9 % | 25,1 % | 40,9 % | 39,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 35,7 % | 32,9 % | 26,3 % | 41 % | 39,6 % | 19,7 % | 14 % |
| Omsättningstillväxt | −42,8 % | 5 % | −22,9 % | 3,9 % | 45,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23 % | 38,7 % | 24 % | 45,4 % | 64,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 390 tkr | 1 215 tkr | 1 157 tkr | 1 500 tkr | 1 444 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 211 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 211 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 211 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 31 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 3 000 tkr | 1 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 000 tkr | 1 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 400 tkr | 160 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 300 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 748 tkr | 989 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 748 tkr | 989 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −989 tkr | −411 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 989 tkr | 411 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 253 tkr | 2 555 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 748 tkr | 989 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 50 tkr | 150 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 440 tkr | 455 tkr |
| Forslag disposition | 3 153 tkr | 2 455 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 153 tkr | 2 405 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 85 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 51 tkr | 51 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 81 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 141 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 30 tkr | 93 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 34 tkr | 34 tkr |
| Periodiseringsfonder | 50 tkr | 490 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 50 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 33 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Ericson Montgomery i Bromma ABHuvudarbetsställe
Thespisvägen 31, 167 75 Bromma
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556675-7653
Registreringsdatum
2 februari 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Övriga registrerade namn
1 st
- Montgomery Möbelhantverk – särskilt företagsnamn, registrerat 4 maj 2010. För den del av verksamheten som avser möbelhantverk och handel med inredningsprodukter.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.