Erner Consulting AB
559087-0381Aktiebolagreg. 2016
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 530 tkr
Resultat efter fin. poster
55 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brunnshögsgatan 11 A Lgh 0332, 224 81 Lund
Postadress
Brunnshögsgatan 11 A Lgh 0332, 224 81 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom industriell elteknik.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 954 tkr | 106 tkr | – |
| 2018 | 2 257 tkr | 343 tkr | 316 tkr |
| 2019 | 2 090 tkr | 234 tkr | 228 tkr |
| 2020 | 2 248 tkr | 408 tkr | 366 tkr |
| 2021 | 1 298 tkr | 369 tkr | 459 tkr |
| 2022 | 1 202 tkr | −42 tkr | 342 tkr |
| 2023 | 1 362 tkr | 179 tkr | 382 tkr |
| 2024 | 2 136 tkr | 216 tkr | 437 tkr |
| 2025 | 2 530 tkr | 55 tkr | 169 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 2,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 18,4 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 530 | 2 136 | 1 362 | 1 202 | 1 298 | 2 248 | 2 090 | 2 257 | 954 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | 0 | −83 | 83 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 533 | 2 136 | 1 362 | 1 202 | 1 215 | 2 331 | 2 090 | 2 257 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 5 | 10 | 5 | 0 | 11 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 575 | 573 | 359 | 290 | 283 | 459 | 529 | 519 | – |
| Personalkostnader | 1 822 | 1 320 | 808 | 948 | 553 | 1 439 | 1 311 | 1 388 | – |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 18 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 444 | 1 916 | 1 176 | 1 242 | 835 | 1 909 | 1 841 | 1 907 | – |
| Rörelseresultat | 89 | 220 | 186 | −40 | 380 | 422 | 249 | 350 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 4 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 34 | 4 | 7 | 3 | 11 | 14 | 19 | 8 | – |
| Finansiella poster | −34 | −4 | −7 | −2 | −11 | −14 | −15 | −8 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 55 | 216 | 179 | −42 | 369 | 408 | 234 | 343 | 106 |
| Resultat före skatt | 55 | 216 | 179 | −42 | 369 | 408 | 234 | 343 | – |
| Skatt på årets resultat | 23 | 62 | 38 | 0 | 81 | 95 | 56 | 79 | – |
| Årets resultat | 33 | 154 | 141 | −42 | 288 | 313 | 177 | 264 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 134 | 165 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | 30 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 164 | 196 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 0 | – |
| Kundfordringar | 278 | 260 | 149 | 106 | 462 | 464 | 434 | 445 | – |
| Kortfristiga fordringar | 384 | 331 | 213 | 242 | 565 | 587 | 538 | 542 | – |
| Kassa och bank | 122 | 81 | 233 | 163 | 98 | 79 | 7 | 51 | – |
| Omsättningstillgångar | 506 | 412 | 446 | 405 | 663 | 667 | 545 | 593 | – |
| Summa tillgångar | 670 | 608 | 491 | 450 | 708 | 712 | 590 | 593 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 87 | 232 | 192 | 334 | 121 | 3 | 0 | 2 | – |
| Fritt eget kapital | 119 | 387 | 332 | 292 | 409 | 316 | 178 | 266 | – |
| Eget kapital | 169 | 437 | 382 | 342 | 459 | 366 | 228 | 316 | – |
| Långfristiga skulder | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 11 | 47 | 3 | 4 | 13 | 6 | 12 | – |
| Skatteskulder | 27 | 63 | 17 | – | – | – | 0 | −42 | – |
| Kortfristiga skulder | 499 | 169 | 107 | 106 | 248 | 346 | 362 | 277 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 670 | 608 | 491 | 450 | 708 | 712 | 590 | 593 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 100 | 100 | 100 | 75 | 175 | 175 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,3 % | 71,8 % | 77,8 % | 75,9 % | 64,8 % | 51,4 % | 38,6 % | 53,3 % | – |
| Kassalikviditet | 101 % | 244 % | 417 % | 381 % | 267 % | 193 % | 150 % | 214 % | – |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | 10,3 % | 13,6 % | −3,3 % | 29,3 % | 18,8 % | 11,9 % | 15,5 % | – |
| Vinstmarginal | 2,2 % | 10,1 % | 13,1 % | −3,5 % | 28,4 % | 18,2 % | 11,2 % | 15,2 % | 11,1 % |
| Omsättningstillväxt | 18,4 % | 56,8 % | 13,3 % | −7,4 % | −42,3 % | 7,6 % | −7,4 % | 136,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 % | 35,4 % | 36,8 % | −12,4 % | 62,8 % | 85,6 % | 78 % | 83,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 265 tkr | 1 068 tkr | 1 362 tkr | 1 202 tkr | 1 298 tkr | 1 124 tkr | 1 045 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 30 tkr | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 45 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 33 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 33 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −154 tkr | −141 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 154 tkr | 141 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 169 tkr | 437 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 33 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forskott fran kunder | 120 tkr | – |
| Forslag disposition | 119 tkr | 387 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 19 tkr | 287 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 134 tkr | 165 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 189 tkr | 183 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 55 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 6 tkr | 183 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 37 tkr | 18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 93 tkr | 71 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 366 tkr | 130 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 tkr | 2 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −34 tkr | −34 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Erner Consulting ABHuvudarbetsställe
Brunnshögsgatan 11 A Lgh 0332, 224 81 Lund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559087-0381
Registreringsdatum
25 november 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- SNI 47.122 – Övrig detaljhandel med brett sortiment
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.