Errstad Förvaltning AB
556757-4628Aktiebolagreg. 2008
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
2 135 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Medvindsgatan 55, 603 85 Norrköping
Postadress
Medvindsgatan 55, 603 85 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 902 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 19 223 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 1 483 tkr | 16 401 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 7 699 tkr | 18 250 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −1 200 tkr | 15 126 tkr |
| 2024 | – | −1 062 tkr | 12 153 tkr |
| 2025 | – | 2 135 tkr | 11 979 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 111 | 112 | 164 | 175 | 262 | – | – |
| Rörelsekostnader | 111 | 112 | 164 | 175 | 262 | – | – |
| Rörelseresultat | −111 | −112 | −164 | −175 | −262 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 30 | 62 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 0 | 22 | 10 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 2 246 | −950 | −1 036 | 7 874 | 1 745 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 135 | −1 062 | −1 200 | 7 699 | 1 483 | 19 223 | 902 |
| Resultat före skatt | 2 135 | −1 062 | −1 200 | 7 699 | 1 483 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 110 | 81 | −445 | 1 449 | 324 | – | – |
| Årets resultat | 2 026 | −1 142 | −755 | 6 250 | 1 159 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 487 | 10 900 | 12 799 | 18 549 | 19 145 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 11 487 | 10 900 | 12 799 | 18 549 | 19 145 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 50 | 0 | 4 | 37 | – | – |
| Kassa och bank | 665 | 1 713 | 2 823 | 2 082 | 133 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 668 | 1 764 | 2 823 | 2 085 | 170 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 155 | 12 664 | 15 621 | 20 634 | 19 314 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 9 853 | 13 196 | 15 780 | 11 901 | 15 142 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 879 | 12 053 | 15 026 | 18 150 | 16 301 | – | – |
| Eget kapital | 11 979 | 12 153 | 15 126 | 18 250 | 16 401 | – | – |
| Skatteskulder | 107 | 491 | 426 | 1 773 | 1 114 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 176 | 511 | 496 | 2 384 | 2 914 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 155 | 12 664 | 15 621 | 20 634 | 19 314 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,6 % | 96 % | 96,8 % | 88,4 % | 84,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 378 % | 345 % | 569 % | 87 % | 6 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 % | −9,4 % | −5 % | 34,2 % | 7,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 11 487 tkr | 10 900 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 11 516 tkr | 10 927 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 14 021 tkr | 10 505 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 14 610 tkr | 4 902 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 2 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 3 704 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 28 tkr | 27 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 026 tkr | −1 142 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 026 tkr | −1 142 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 142 tkr | 755 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 142 tkr | −755 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 11 979 tkr | 12 153 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 026 tkr | −1 142 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 11 879 tkr | 12 053 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 879 tkr | 12 053 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 2 tkr | −3 704 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 50 tkr | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 2 257 tkr | −4 684 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Errstad Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Medvindsgatan 55, 603 85 Norrköping
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556757-4628
Registreringsdatum
6 maj 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.