Erstagatan Mat & Vänner AB
559167-8502Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
470 tkr
Resultat efter fin. poster
402 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brännkyrkagatan 38, 118 22 Stockholm
Postadress
c/o Beatrice Becher, Brännkyrkagatan 38, 118 22 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Restaurangverksamhet samt närliggande verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 836 tkr | 1 100 tkr | – |
| 2021 | 638 tkr | 517 tkr | – |
| 2022 | 531 tkr | 190 tkr | 2 191 tkr |
| 2023 | 925 tkr | −6 tkr | 2 167 tkr |
| 2024 | 671 tkr | 63 tkr | 2 216 tkr |
| 2025 | 470 tkr | 402 tkr | 2 535 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 85,5 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −30 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 470 | 671 | 925 | 531 | 638 | 2 836 |
| Rörelseintäkter | 470 | 671 | 925 | 531 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 51 | 196 | 6 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 69 | 559 | 709 | 300 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 1 | 3 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 10 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 69 | 609 | 915 | 309 | – | – |
| Rörelseresultat | 401 | 62 | 10 | 222 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 16 | 32 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −16 | −32 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 402 | 63 | −6 | 190 | 517 | 1 100 |
| Resultat före skatt | 402 | 63 | −6 | 190 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 83 | 13 | 18 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 319 | 49 | −24 | 190 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 810 | 2 430 | 2 430 | 2 014 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 810 | 2 430 | 2 430 | 2 014 | – | – |
| Kundfordringar | 63 | 60 | 225 | 183 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 181 | 280 | 522 | – | – |
| Kassa och bank | 293 | 7 | 68 | 285 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 363 | 188 | 348 | 807 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 172 | 2 618 | 2 778 | 2 821 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 166 | 2 117 | 2 141 | 1 951 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 485 | 2 166 | 2 117 | 2 141 | – | – |
| Eget kapital | 2 535 | 2 216 | 2 167 | 2 191 | – | – |
| Skatteskulder | 66 | 9 | 7 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 637 | 402 | 611 | 630 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 172 | 2 618 | 2 778 | 2 821 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,9 % | 84,6 % | 78 % | 77,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 57 % | 47 % | 57 % | 128 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 85,4 % | 9,2 % | 1,1 % | 41,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 85,5 % | 9,4 % | −0,7 % | 35,8 % | 81 % | 38,8 % |
| Omsättningstillväxt | −30 % | −27,5 % | 74,2 % | −16,8 % | −77,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 % | 2,2 % | −1,1 % | 8,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 810 tkr | 2 430 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 554 tkr | 2 430 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 319 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 319 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −49 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 49 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 535 tkr | 2 216 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 319 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 66 tkr |
| Forslag disposition | 2 485 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 485 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 55 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 358 tkr | 369 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 190 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 600 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 24 tkr | 24 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Erstagatan Mat & Vänner ABHuvudarbetsställe
Brännkyrkagatan 38, 118 22 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559167-8502
Registreringsdatum
14 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.340 – Partihandel med drycker
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.