swereg

Erstagatan Vin & Vinyl AB

559068-7876Aktiebolagreg. 2016

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Stockholm, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

12 028 tkr

+7 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−644 tkr

−169 % mot föregående år

Soliditet

4 %

−3 p.e. mot föregående år

Anställda

8

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Brännkyrkagatan 38, 118 22 Stockholm

Postadress

c/o Beatrice Becher, Brännkyrkagatan 38, 118 22 Stockholm

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurang och handel med alkoholdrycker samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20204 405 tkr80 tkr–
20216 592 tkr−1 347 tkr–
202212 641 tkr−56 tkr566 tkr
202311 668 tkr−777 tkr439 tkr
202411 282 tkr−239 tkr201 tkr
202512 028 tkr−644 tkr127 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 4,2 % – branschmedian 42,7 %

Vinstmarginal −5,4 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt 6,6 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021*2020*
Nettoomsättning12 02811 28211 66812 6416 5924 405
Övriga rörelseintäkter5317920––
Rörelseintäkter12 03311 31311 74712 662––
Handelsvaror4 0703 2504 0214 288––
Övriga externa kostnader2 3542 4062 4731 952––
Personalkostnader5 8655 4295 5965 997––
Av- och nedskrivningar359417372397––
Rörelsekostnader12 64811 50212 46212 633––
Rörelseresultat−615−189−71528––
Ränteintäkter och liknande0100––
Räntekostnader och liknande29516284––
Finansiella poster−29−50−61−84––
Resultat efter finansiella poster−644−239−777−56−1 34780
Resultat före skatt−644−239−777−56––
Skatt på årets resultat––025––
Årets resultat−644−239−777−80––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021*2020*
Immateriella anläggningstillgångar5308451 1601 475––
Materiella anläggningstillgångar14895133190––
Anläggningstillgångar6789401 2931 665––
Varulager1 0491 4341 6621 172––
Kundfordringar932051130––
Kortfristiga fordringar570349721238––
Kassa och bank70164861 357––
Omsättningstillgångar2 3201 8472 4702 767––
Summa tillgångar2 9982 7873 7634 432––
Aktiekapital50505050––
Bundet eget kapital50505050––
Balanserat resultat7213891 166596––
Fritt eget kapital77151389516––
Eget kapital127201439566––
Långfristiga skulder108293526663––
Leverantörsskulder594413626657––
Skatteskulder3105842––
Kortfristiga skulder2 7632 2942 7983 204––
Summa eget kapital och skulder2 9982 7873 7634 432––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021*2020*
Medelantal anställda88810––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet4,2 %7,2 %11,7 %12,8 %––
Kassalikviditet46 %18 %29 %50 %––
Rörelsemarginal−5,1 %−1,7 %−6,1 %0,2 %––
Vinstmarginal−5,4 %−2,1 %−6,7 %−0,4 %−20,4 %1,8 %
Omsättningstillväxt6,6 %−3,3 %−7,7 %91,8 %49,7 %–
Avkastning på eget kapital−506,4 %−119 %−176,8 %−14,2 %––
Omsättning per anställd1 504 tkr1 410 tkr1 459 tkr1 264 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−644 tkr−239 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−644 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning239 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−239 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott571 tkr–
Forandring eget kapital totalt127 tkr201 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−644 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning0–
Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott571 tkr–
Forskott fran kunder198 tkr69 tkr
Forslag disposition77 tkr–
Forslag disposition balanseras iny rakning77 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter143 tkr121 tkr
Hyresratter liknande rattigheter530 tkr845 tkr
Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden3 150 tkr3 150 tkr
Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar2 620 tkr2 305 tkr
Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar315 tkr315 tkr
Inventarier verktyg installationer84 tkr31 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden722 tkr625 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar638 tkr594 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop96 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar44 tkr102 tkr
Lager ravaror fornodenheter1 049 tkr1 434 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga334 tkr24 tkr
Ovriga kortfristiga skulder945 tkr907 tkr
Ovriga langfristiga skulder108 tkr293 tkr
Ovriga materiella anlaggningstillgangar64 tkr64 tkr
Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden64 tkr64 tkr
Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop064 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga21966 tkr
Stallda sakerheter1 000 tkr1 000 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar1 000 tkr1 000 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter1 023 tkr828 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Erstagatan Vin & Vinyl ABHuvudarbetsställe

    Brännkyrkagatan 38, 118 22 Stockholm

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559068-7876

Registreringsdatum

3 juli 2016

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler