Escalation Invest AB
559152-9424Aktiebolagreg. 2018
Nykvarn, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
16 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fältherrevägen 2, 155 35 Nykvarn
Postadress
c/o Hellman Redovisning och Ekonomi Ab, Fältherrevägen 2, 155 35 Nykvarn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med fastigheter samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 341 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 7 tkr | – |
| 2020 | 50 tkr | 62 tkr | 446 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 13 tkr | 457 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 13 tkr | 407 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 14 tkr | 419 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 15 tkr | 430 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 16 tkr | 443 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 16 | 15 | 14 | 14 | 13 | 12 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 16 | 15 | 14 | 13 | 13 | 12 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | 15 | 14 | 13 | 13 | 62 | 7 | 341 |
| Resultat före skatt | 16 | 15 | 14 | 13 | 13 | 62 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 13 | – | – |
| Årets resultat | 12 | 12 | 11 | 11 | 10 | 49 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 127 | 127 | 127 | 127 | 127 | 127 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 127 | 127 | 127 | 127 | 127 | 127 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 331 | 316 | 301 | 286 | 273 | 310 | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 3 | 3 | 3 | 89 | 26 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 334 | 318 | 303 | 289 | 361 | 336 | – | – |
| Summa tillgångar | 461 | 445 | 430 | 416 | 488 | 463 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 380 | 369 | 357 | 347 | 396 | 347 | – | – |
| Fritt eget kapital | 393 | 380 | 369 | 357 | 407 | 396 | – | – |
| Eget kapital | 443 | 430 | 419 | 407 | 457 | 446 | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 6 | 6 | 5 | 16 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 | 15 | 12 | 9 | 32 | 17 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 461 | 445 | 430 | 416 | 488 | 463 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 330 | – | – | – | 60 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96 % | 96,7 % | 97,3 % | 97,9 % | 93,5 % | 96,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 826 % | 2 130 % | 2 583 % | 3 316 % | 1 139 % | 2 030 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | 100 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | 124 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,6 % | 2,3 % | 11 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 127 tkr | 127 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 127 tkr | 127 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 12 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 443 tkr | 430 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 12 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 393 tkr | 380 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 63 tkr | 380 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 331 tkr | 316 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Escalation Invest ABHuvudarbetsställe
Fältherrevägen 2, 155 35 Nykvarn
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559152-9424
Registreringsdatum
19 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nykvarn, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.