eskfra AB
559074-1624Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
9 tkr
Resultat efter fin. poster
−26 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jakob Westinsgatan 1 A, 112 20 Stockholm
Postadress
c/o Eskil Franck, Jakob Westinsgatan 1 A, 112 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skriv- och författarverksamhet, utbildningsverksamhet inom teologi och ledarskap, utrednings- och utvärderingsverksamhet, verksamhet som samtalsledare och moderator samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 237 tkr | 210 tkr | – |
| 2018 | 74 tkr | 53 tkr | – |
| 2019 | 77 tkr | 58 tkr | 300 tkr |
| 2020 | 130 tkr | 84 tkr | 350 tkr |
| 2021 | 38 tkr | 9 tkr | 355 tkr |
| 2022 | 106 tkr | 75 tkr | 399 tkr |
| 2023 | 26 tkr | −15 tkr | 398 tkr |
| 2024 | 24 tkr | −17 tkr | 397 tkr |
| 2025 | 54 tkr | 25 tkr | 417 tkr |
| 2026 | 9 tkr | −26 tkr | 403 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,1 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal −288,9 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −83,3 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 | 54 | 24 | 26 | 106 | 38 | 130 | 77 | 74 | 237 |
| Rörelseintäkter | 9 | 54 | 24 | 26 | 107 | 38 | 131 | 77 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 35 | 29 | 41 | 42 | 32 | 30 | 46 | 19 | – | – |
| Rörelsekostnader | 35 | 29 | 41 | 42 | 32 | 30 | 46 | 19 | – | – |
| Rörelseresultat | −26 | 25 | −17 | −15 | 75 | 9 | 84 | 58 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | 25 | −17 | −15 | 75 | 9 | 84 | 58 | 53 | 210 |
| Bokslutsdispositioner | 12 | 0 | 16 | 14 | −19 | −2 | −21 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −13 | 25 | −1 | −1 | 56 | 7 | 63 | 58 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 5 | – | 0 | 12 | 1 | 13 | 13 | – | – |
| Årets resultat | −13 | 20 | −1 | −1 | 44 | 5 | 50 | 45 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 8 | 11 | 17 | 4 | 17 | 13 | 12 | – | – |
| Kassa och bank | 302 | 329 | 304 | 328 | 363 | 265 | 350 | 355 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 313 | 337 | 315 | 345 | 367 | 282 | 363 | 367 | – | – |
| Summa tillgångar | 463 | 487 | 465 | 495 | 517 | 432 | 513 | 367 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 367 | 347 | 348 | 349 | 305 | 300 | 250 | 205 | – | – |
| Fritt eget kapital | 353 | 367 | 347 | 348 | 349 | 305 | 300 | 250 | – | – |
| Eget kapital | 403 | 417 | 397 | 398 | 399 | 355 | 350 | 300 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 12 | 12 | 28 | 42 | 23 | 21 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 5 | 5 | 0 | 12 | 13 | 15 | 26 | 24 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 60 | 58 | 56 | 69 | 76 | 54 | 142 | 67 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 463 | 487 | 465 | 495 | 517 | 432 | 513 | 367 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,1 % | 87,6 % | 87,4 % | 84,9 % | 83,7 % | 86,3 % | 71,4 % | 81,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 522 % | 584 % | 563 % | 502 % | 484 % | 518 % | 255 % | 547 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −286,4 % | 46,2 % | −70,2 % | −58,9 % | 70,4 % | 22,9 % | 64,7 % | 75,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −288,9 % | 46,3 % | −70,8 % | −57,7 % | 70,8 % | 23,7 % | 64,6 % | 75,3 % | 71,6 % | 88,6 % |
| Omsättningstillväxt | −83,3 % | 125 % | −7,7 % | −75,5 % | 179 % | −70,8 % | 68,8 % | 4,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,3 % | 4,8 % | −0,3 % | −0,3 % | 11,1 % | 1,4 % | 14,2 % | 15 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 150 tkr | 150 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −13 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 403 tkr | 417 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −13 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 12 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 353 tkr | 367 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 353 tkr | 367 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 40 tkr | 37 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 12 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
eskfra ABHuvudarbetsställe
Jakob Westinsgatan 1 A, 112 20 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559074-1624
Registreringsdatum
29 augusti 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.