ESP Life Sciences Consulting AB
556961-0149Aktiebolagreg. 2014
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
184 tkr
Resultat efter fin. poster
−118 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tvärgatan 14, 431 66 Mölndal
Postadress
c/o Stefan Pierrou, Tvärgatan 14, 431 66 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall utföra konsulttjänster inom området läkemedelsutveckling och life sciences. Den huvudsakliga verksamheten förväntas att bli inom medicinsk och vetenskaplig rådgivning, ledarskap, projektledning, kommunikation och dokumentation. Bolaget kan också komma ägna sig åt försäljning och produktion av livsmedel.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 594 tkr | −38 tkr | – |
| 2018 | 666 tkr | 121 tkr | – |
| 2019 | 623 tkr | 32 tkr | 96 tkr |
| 2020 | 584 tkr | −47 tkr | 65 tkr |
| 2021 | 740 tkr | 287 tkr | 236 tkr |
| 2022 | 1 003 tkr | 619 tkr | 589 tkr |
| 2023 | 771 tkr | 295 tkr | 816 tkr |
| 2024 | 942 tkr | 199 tkr | 462 tkr |
| 2025 | 905 tkr | 193 tkr | 398 tkr |
| 2026 | 184 tkr | −118 tkr | 354 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,1 % – branschmedian 77,8 %
Vinstmarginal −64,1 % – branschmedian 17 %
Omsättningstillväxt −79,7 % – branschmedian −9,8 %
Median för 1916 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 184 | 905 | 942 | 771 | 1 003 | 740 | 584 | 623 | 666 | 594 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 84 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 184 | 905 | 942 | 771 | 1 003 | 825 | 584 | 623 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 99 | 142 | 142 | 91 | 98 | 52 | 92 | 67 | – | – |
| Personalkostnader | 52 | 621 | 545 | 393 | 290 | 485 | 528 | 522 | – | – |
| Rörelsekostnader | 152 | 763 | 687 | 484 | 388 | 537 | 621 | 591 | – | – |
| Rörelseresultat | 32 | 142 | 256 | 286 | 615 | 287 | −37 | 32 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 0 | 9 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 3 | 0 | – | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −150 | 52 | −57 | 9 | −5 | 0 | −10 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −118 | 193 | 199 | 295 | 619 | 287 | −47 | 32 | 121 | −38 |
| Bokslutsdispositioner | 105 | −35 | – | – | 0 | −70 | 71 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −13 | 158 | 199 | 295 | 610 | 217 | 24 | 32 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 30 | 22 | 53 | 69 | 127 | 47 | 6 | 7 | – | – |
| Årets resultat | −44 | 136 | 146 | 226 | 484 | 171 | 19 | 25 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 | 161 | 56 | 38 | 5 | 0 | 0 | 10 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 51 | 161 | 56 | 38 | 5 | 0 | 0 | 10 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 56 | 80 | 0 | 97 | 0 | 30 | 35 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 232 | 143 | 56 | 102 | 12 | 84 | 74 | – | – |
| Kassa och bank | 419 | 777 | 1 223 | 1 279 | 1 107 | 519 | 231 | 361 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 520 | 1 009 | 1 366 | 1 335 | 1 209 | 531 | 315 | 435 | – | – |
| Summa tillgångar | 571 | 1 170 | 1 422 | 1 373 | 1 214 | 531 | 315 | 445 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 348 | 212 | 266 | 539 | 56 | 15 | −4 | 22 | – | – |
| Fritt eget kapital | 304 | 348 | 412 | 766 | 539 | 186 | 15 | 46 | – | – |
| Eget kapital | 354 | 398 | 462 | 816 | 589 | 236 | 65 | 96 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 105 | 70 | 70 | 70 | 70 | 0 | 71 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 13 | 12 | 12 | 2 | 6 | 3 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 142 | 127 | 1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 216 | 667 | 890 | 487 | 555 | 225 | 250 | 278 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 571 | 1 170 | 1 422 | 1 373 | 1 214 | 531 | 315 | 445 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | 500 | – | 130 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,1 % | 41,2 % | 36,4 % | 63,5 % | 53,1 % | 54,9 % | 20,6 % | 34,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 240 % | 151 % | 154 % | 274 % | 218 % | 236 % | 126 % | 157 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,4 % | 15,7 % | 27,2 % | 37,1 % | 61,3 % | 38,9 % | −6,3 % | 5,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −64,1 % | 21,3 % | 21,1 % | 38,3 % | 61,7 % | 38,8 % | −8,1 % | 5,1 % | 18,2 % | −6,4 % |
| Omsättningstillväxt | −79,7 % | −3,9 % | 22,2 % | −23,1 % | 35,5 % | 26,7 % | −6,3 % | −6,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −12,3 % | 34,2 % | 31,6 % | 27,8 % | 82,1 % | 72,5 % | 28,6 % | 25,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 184 tkr | 905 tkr | 942 tkr | 771 tkr | 1 003 tkr | 740 tkr | 584 tkr | 623 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 51 tkr | 161 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 204 tkr | 162 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 42 tkr | 53 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 152 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 52 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 154 tkr | 1 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −44 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −44 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −136 tkr | −146 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 136 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 354 tkr | 398 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −44 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 105 tkr | −35 tkr |
| Forslag disposition | 304 tkr | 348 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 304 tkr | 348 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 17 tkr |
| Kassalikviditet | 2,404 | 1,513 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 152 tkr | −52 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 101 tkr | 159 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 205 tkr | 645 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 105 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 feb. 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 feb. 2020 – 31 jan. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 feb. 2019 – 31 jan. 2020 · Inlämnad –
ESP Life Sciences Consulting ABHuvudarbetsställe
Tvärgatan 14, 431 66 Mölndal
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556961-0149
Registreringsdatum
6 februari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.101 – Bioteknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.