Espen Magnussen Timber AB
559171-4737Aktiebolagreg. 2018
Karlstad, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
19 134 tkr
Resultat efter fin. poster
1 171 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lindås 305, 655 94 Karlstad
Postadress
Lindås 305, 655 94 Karlstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med trävaror och konsultationer inom trävarubranschen. Bolaget skall även äga och förvalta fast egendom, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 15 804 tkr | 863 tkr | – |
| 2020 | 11 584 tkr | 1 013 tkr | – |
| 2021 | 20 524 tkr | 2 965 tkr | 3 371 tkr |
| 2022 | 19 921 tkr | 2 273 tkr | 4 826 tkr |
| 2023 | 19 422 tkr | 1 778 tkr | 5 939 tkr |
| 2024 | 19 134 tkr | 1 171 tkr | 6 540 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,5 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 6,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −1,5 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 134 | 19 422 | 19 921 | 20 524 | 11 584 | 15 804 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 28 | 24 | 28 | – | – |
| Rörelseintäkter | 19 166 | 19 450 | 19 945 | 20 552 | – | – |
| Handelsvaror | 16 360 | 15 909 | 16 078 | 15 928 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 969 | 968 | 880 | 933 | – | – |
| Personalkostnader | 807 | 815 | 713 | 725 | – | – |
| Rörelsekostnader | 18 136 | 17 692 | 17 671 | 17 585 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 029 | 1 758 | 2 274 | 2 966 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 146 | 23 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 141 | 20 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 171 | 1 778 | 2 273 | 2 965 | 1 013 | 863 |
| Resultat före skatt | 1 171 | 1 778 | 2 273 | 2 965 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 240 | 365 | 469 | 611 | – | – |
| Årets resultat | 930 | 1 413 | 1 805 | 2 354 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 29 | 202 | 149 | 436 | – | – |
| Kundfordringar | 4 113 | 3 378 | 2 342 | 2 240 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 495 | 3 925 | 2 992 | 2 500 | – | – |
| Kassa och bank | 4 136 | 4 067 | 4 426 | 4 060 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 660 | 8 194 | 7 568 | 6 996 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 660 | 8 194 | 7 568 | 6 996 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 559 | 4 476 | 2 971 | 967 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 490 | 5 889 | 4 776 | 3 321 | – | – |
| Eget kapital | 6 540 | 5 939 | 4 826 | 3 371 | – | – |
| Långfristiga skulder | 400 | 0 | 320 | 634 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 175 | 1 104 | 722 | 1 395 | – | – |
| Skatteskulder | 122 | 368 | 660 | 635 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 720 | 2 255 | 2 422 | 2 991 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 660 | 8 194 | 7 568 | 6 996 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 330 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,5 % | 72,5 % | 63,8 % | 48,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 502 % | 354 % | 306 % | 219 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 9 % | 11,4 % | 14,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,1 % | 9,2 % | 11,4 % | 14,5 % | 8,7 % | 5,5 % |
| Omsättningstillväxt | −1,5 % | −2,5 % | −2,9 % | 77,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 23,8 % | 37,4 % | 69,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 19 134 tkr | 19 422 tkr | 19 921 tkr | 20 524 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 930 tkr | 1 413 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 930 tkr | 1 413 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 413 tkr | −1 805 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 413 tkr | 1 805 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 330 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 540 tkr | 5 939 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 930 tkr | 1 413 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 330 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 6 490 tkr | 5 889 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 190 tkr | 5 559 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 11 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 29 tkr | 202 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 365 tkr | 537 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 335 tkr | 580 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 400 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 89 tkr | 203 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Espen Magnussen Timber ABHuvudarbetsställe
Lindås 305, 655 94 Karlstad
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559171-4737
Registreringsdatum
14 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlstad, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.831 – Partihandel med virke och andra byggmaterial
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.