Essplus AB
556909-4948Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 155 tkr
Resultat efter fin. poster
−412 tkr
Soliditet
−4 %
Anställda
21
Städfirma Stockholm - Städning i Stockholm - ESSPlus AB
Städfirma Stockholm hos ESSPlus. Letar du efter städfirma i Stockholm? Vi hjälper dig med hemstädning, flyttstädning och fönsterputs!
essplus.se
Adresser
Besöksadress
Torsgränd 30, 113 61 Stockholm
Postadress
Torsgränd 30, 113 61 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bygga och renovera bostadshus, utföra lokalvårdstjänster samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Tillverka organisk kemikalier, hudvårdsprodukter, privat- hushåll catering.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 8 354 tkr | 65 tkr | – |
| 2023 | 8 600 tkr | −265 tkr | – |
| 2024 | 9 566 tkr | 261 tkr | 513 tkr |
| 2025 | 10 155 tkr | −412 tkr | −99 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −3,7 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal −4,1 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt 6,2 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 155 | 9 566 | 8 600 | 8 354 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | −6 | 21 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 151 | 43 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 300 | 9 630 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 258 | 98 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 431 | 1 282 | – | – |
| Personalkostnader | 8 978 | 7 973 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 12 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 667 | 9 365 | – | – |
| Rörelseresultat | −367 | 265 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 46 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −44 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −412 | 261 | −265 | 65 |
| Resultat före skatt | −412 | 261 | – | – |
| Årets resultat | −412 | 261 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 35 | 35 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 | 45 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 80 | 80 | – | – |
| Kundfordringar | 1 628 | 1 472 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 194 | 1 826 | – | – |
| Kassa och bank | 394 | 292 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 588 | 2 119 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 668 | 2 199 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 263 | 202 | – | – |
| Fritt eget kapital | −149 | 463 | – | – |
| Eget kapital | −99 | 513 | – | – |
| Leverantörsskulder | 56 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 56 | 40 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 767 | 1 686 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 668 | 2 199 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 21 | 18 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −3,7 % | 23,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 94 % | 126 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,6 % | 2,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −4,1 % | 2,7 % | −3,1 % | 0,8 % |
| Omsättningstillväxt | 6,2 % | 11,2 % | 2,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 416,6 % | 50,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 484 tkr | 531 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 45 tkr | 45 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −412 tkr | 261 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −412 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −261 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 261 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 40 tkr | 109 tkr |
| Forslag disposition | −149 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −149 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 225 tkr | 165 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 518 tkr | 518 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 518 tkr | 518 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 340 tkr | 190 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 914 tkr | 847 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 35 tkr | 35 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 702 tkr | 668 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Essplus ABHuvudarbetsställe
Torsgränd 30, 113 61 Stockholm
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556909-4948
Registreringsdatum
6 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.210 – Lokalvård
- SNI 20.140 – Tillverkning av andra organiska baskemikalier
- SNI 20.420 – Tillverkning av parfym och toalettartiklar
- SNI 46.450 – Partihandel med parfym och kosmetika
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Övriga registrerade namn
1 st
- ExtraPlus – särskilt företagsnamn, registrerat 28 april 2020. För den del av verksamheten som avser tillverka organisk kemikalier, hudvårdsprodukter, catering.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.