ETE Utveckling AB
559210-9309Aktiebolagreg. 2019
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−52 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergsjödalsvägen 5, 441 60 Alingsås
Postadress
Bergsjödalsvägen 5, 441 60 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier i dotterbolag och intressebolag samt värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | – | – | 50 tkr |
| 2021 | – | – | 50 tkr |
| 2022 | – | – | 50 tkr |
| 2023 | – | – | 50 tkr |
| 2024 | – | 2 227 tkr | 2 277 tkr |
| 2025 | – | −52 tkr | 1 774 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 3 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 3 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | −3 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 49 | 21 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −49 | 2 229 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −52 | 2 227 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −52 | 2 227 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −52 | 2 227 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 781 | 1 781 | 11 | 11 | 11 | 11 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 781 | 1 781 | 11 | 11 | 11 | 11 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 250 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 86 | 41 | 44 | 44 | 44 | 50 | – |
| Omsättningstillgångar | 86 | 2 291 | 44 | 44 | 44 | 50 | – |
| Summa tillgångar | 1 868 | 4 072 | 55 | 55 | 55 | 61 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 777 | 0 | – | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 724 | 2 227 | – | – | – | – | – |
| Eget kapital | 1 774 | 2 277 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Långfristiga skulder | 88 | 1 791 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 11 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 868 | 4 072 | 55 | 55 | 55 | 61 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 450 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95 % | 55,9 % | 91,1 % | 91,1 % | 91,1 % | 81,6 % | – |
| Kassalikviditet | 1 769 % | 46 936 % | 894 % | 894 % | 894 % | 444 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,9 % | 97,8 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 781 tkr | 1 781 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 781 tkr | 1 781 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 770 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −52 tkr | 2 227 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −52 tkr | 2 227 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 227 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 227 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 450 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 774 tkr | 2 277 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −52 tkr | 2 227 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 450 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 2 250 tkr |
| Forslag disposition | 1 724 tkr | 2 227 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 724 tkr | 1 777 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 88 tkr | 1 791 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 2 250 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
ETE Utveckling ABHuvudarbetsställe
Bergsjödalsvägen 5, 441 60 Alingsås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559210-9309
Registreringsdatum
1 juli 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.