Euro Living Brynäs AB
559222-7234Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
12 915 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 823 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlavägen 104 Plan 4 Fastigheter Ab, 115 26 Stockholm
Postadress
c/o K2A Knaust & Andersson, Karlavägen 104 Plan 4 Fastigheter Ab, 115 26 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt, eller indirekt, investera i, äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −1 564 tkr | 986 tkr |
| 2021 | 2 239 tkr | −4 446 tkr | 56 539 tkr |
| 2022 | 10 211 tkr | 544 tkr | 57 084 tkr |
| 2024 | 14 338 tkr | −2 007 tkr | 50 455 tkr |
| 2025 | 12 389 tkr | −1 894 tkr | 48 561 tkr |
| 2026 | 12 915 tkr | −1 823 tkr | 44 026 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −14,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 915 | 12 389 | 14 338 | 10 211 | 2 239 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 10 | 104 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 926 | 12 399 | 14 442 | 10 211 | 2 239 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 734 | 2 785 | 3 768 | 2 582 | 651 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 260 | 944 | 1 078 | 786 | 188 | 118 |
| Av- och nedskrivningar | 3 766 | 3 708 | 4 620 | 3 862 | 1 379 | 0 |
| Rörelsekostnader | 7 760 | 7 437 | 9 466 | 7 230 | 2 219 | 118 |
| Rörelseresultat | 5 165 | 4 962 | 4 976 | 2 981 | 20 | −118 |
| Ränteintäkter och liknande | 78 | 209 | 64 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 066 | 7 065 | 7 046 | 2 438 | 4 466 | 1 447 |
| Finansiella poster | −6 988 | −6 856 | −6 983 | −2 436 | −4 466 | −1 447 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 823 | −1 894 | −2 007 | 544 | −4 446 | −1 564 |
| Resultat före skatt | −1 823 | −1 894 | −2 007 | 544 | −4 446 | −1 564 |
| Årets resultat | −1 823 | −1 894 | −2 007 | 544 | −4 446 | −1 564 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 176 174 | 179 941 | 183 601 | 184 178 | 225 047 | 200 323 |
| Anläggningstillgångar | 176 174 | 179 941 | 183 601 | 184 178 | 225 047 | 200 323 |
| Kundfordringar | 32 | 32 | 30 | 13 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 603 | 638 | 580 | 61 355 | 60 187 | 0 |
| Kassa och bank | 4 958 | 8 620 | 6 851 | 0 | 3 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 5 561 | 9 258 | 7 431 | 61 355 | 60 190 | 0 |
| Summa tillgångar | 181 735 | 189 199 | 191 032 | 245 534 | 285 236 | 200 323 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 45 799 | 50 405 | 52 412 | 56 489 | 60 936 | 2 500 |
| Fritt eget kapital | 43 976 | 48 511 | 50 405 | 57 034 | 56 489 | 936 |
| Eget kapital | 44 026 | 48 561 | 50 455 | 57 084 | 56 539 | 986 |
| Långfristiga skulder | 135 200 | 135 200 | 135 200 | 147 375 | 0 | 142 330 |
| Leverantörsskulder | 940 | 928 | 930 | 304 | 8 642 | 229 |
| Skatteskulder | −375 | −393 | −175 | 277 | 277 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 509 | 5 437 | 5 377 | 41 075 | 228 697 | 57 007 |
| Summa eget kapital och skulder | 181 735 | 189 199 | 191 032 | 245 534 | 285 236 | 200 323 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | 56 000 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,2 % | 25,7 % | 26,4 % | 23,3 % | 19,8 % | 0,5 % |
| Kassalikviditet | 222 % | 170 % | 138 % | 149 % | 26 % | 0 % |
| Rörelsemarginal | 40 % | 40,1 % | 34,7 % | 29,2 % | 0,9 % | – |
| Vinstmarginal | −14,1 % | −15,3 % | −14 % | 5,3 % | −198,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | 4,2 % | −13,6 % | 40,4 % | 356,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,1 % | −3,9 % | −4 % | 1 % | −7,9 % | −158,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 823 tkr | −1 894 tkr |
| Byggnader mark | 176 000 tkr | 176 264 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 192 936 tkr | 189 537 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 16 936 tkr | 13 273 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 3 399 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 663 tkr | 3 595 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 823 tkr | −1 894 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 894 tkr | 2 007 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 894 tkr | −2 007 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 712 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 252 tkr | 252 tkr |
| Forslag disposition | 42 476 tkr | 48 511 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 42 476 tkr | 48 511 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 271 tkr | 282 tkr |
| Fritt eget kapital efter utdelning beslutad extra bolagsstamma | 42 476 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 174 tkr | 277 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 574 tkr | 574 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 400 tkr | 296 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 103 tkr | 112 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 72 800 tkr | 72 800 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 tkr | 73 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 62 400 tkr | 62 400 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 3 399 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 3 399 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 31 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −3 399 tkr | – |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | −4 077 tkr | −4 077 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 72 800 tkr | 72 800 tkr |
| Stallda sakerheter | 160 000 tkr | 160 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 160 000 tkr | 160 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 935 tkr | 4 900 tkr |
| Utdelning beslutad extra bolagsstamma | 1 500 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Euro Living Brynäs ABHuvudarbetsställe
Karlavägen 104 Plan 4 Fastigheter Ab, 115 26 Stockholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559222-7234
Registreringsdatum
16 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.