swereg

Eurocitydata AB

556621-8136Aktiebolagreg. 2002

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Västerås, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 423 tkr

+137 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

1 581 tkr

+447 % mot föregående år

Soliditet

57 %

+21,3 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Transformatorgatan 2, 721 37 Västerås

Postadress

Transformatorgatan 2, 721 37 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva försäljning av datatjänster, datorer, programvaror periferiutrustning samt utbildning och utveckling i anslutning härtill ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20181 712 tkr188 tkr–
20192 176 tkr435 tkr–
20203 094 tkr838 tkr1 781 tkr
20214 754 tkr1 394 tkr1 085 tkr
20224 413 tkr1 200 tkr1 088 tkr
20233 780 tkr225 tkr1 091 tkr
20243 280 tkr385 tkr–
20241 444 tkr289 tkr546 tkr
20253 423 tkr1 581 tkr1 189 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 56,5 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 46,2 % – branschmedian 6,6 %

Omsättningstillväxt 137 % – branschmedian −1,8 %

Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242024*20232022202120202019*2018*
Nettoomsättning3 4231 4443 2803 7804 4134 7543 0942 1761 712
Övriga rörelseintäkter01–1210––
Rörelseintäkter3 4231 446–3 7814 4154 7563 094––
Råvaror och förnödenheter–––70–––––
Handelsvaror1 152792–1 6761 9852 1941 459––
Övriga externa kostnader649342–1 3061 0371 125746––
Personalkostnader–––5031953752––
Av- och nedskrivningar130–––––––
Övriga rörelsekostnader2522–––––––
Rörelsekostnader1 8401 155–3 5563 2163 3552 257––
Rörelseresultat1 583290–2241 1991 400837––
Ränteintäkter och liknande−00–1–––––
Räntekostnader och liknande11–0070––
Finansiella poster−2−1–01−73––
Resultat efter finansiella poster1 5812893852251 2001 394838435188
Bokslutsdispositioner−770−73–−220−1 195−1 390−554––
Resultat före skatt811217–554286––
Skatt på årets resultat16845–22––––
Årets resultat643172–334286––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242024*20232022202120202019*2018*
Immateriella anläggningstillgångar2470–––––––
Anläggningstillgångar2470–––––––
Varulager810584–––––––
Kundfordringar361293–382380375272––
Kortfristiga fordringar524315–1 7421 2251 3092 075––
Kassa och bank1 1401 032–58276232217––
Omsättningstillgångar2 4741 930–1 8001 5011 5412 292––
Summa tillgångar2 7211 930–1 8001 5011 5412 292––
Aktiekapital139139–139139139139––
Bundet eget kapital139139–139139139139––
Balanserat resultat407235–9499469421 357––
Fritt eget kapital1 050407–9529499461 642––
Eget kapital1 189546–1 0911 0881 0851 781––
Obeskattade reserver439169–––––––
Långfristiga skulder–––427010––
Leverantörsskulder2074–3099167135––
Skatteskulder213105–22––––
Kortfristiga skulder1 0931 216–283412455511––
Summa eget kapital och skulder2 7211 930–1 8001 5011 5412 292––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242024*20232022202120202019*2018*
Medelantal anställda–––1111––
Föreslagen utdelning (tkr)0––––––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242024202320222021202020192018
Soliditet56,5 %35,2 %–60,6 %72,5 %70,4 %77,7 %––
Kassalikviditet152 %111 %–637 %364 %338 %448 %––
Rörelsemarginal46,2 %20,1 %–5,9 %27,2 %29,5 %27 %––
Vinstmarginal46,2 %20 %11,8 %5,9 %27,2 %29,3 %27,1 %20 %11 %
Omsättningstillväxt137 %−56 %−13,2 %−14,4 %−7,2 %53,7 %42,1 %––
Avkastning på eget kapital54,1 %31,5 %–0,2 %0,3 %0,4 %16,1 %––
Omsättning per anställd–––3 780 tkr4 413 tkr4 754 tkr3 094 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital643 tkr172 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat643 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−172 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning172 tkr–
Forandring periodiseringsfond−270 tkr−73 tkr
Fordringar koncernforetag kortfristiga119 tkr0
Forslag disposition1 050 tkr–
Forslag disposition balanseras iny rakning1 050 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter15 tkr14 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter247 tkr0
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden260 tkr–
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar13 tkr–
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop260 tkr–
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar13 tkr–
Lager fardiga varor handelsvaror810 tkr584 tkr
Lamnade koncernbidrag500 tkr0
Ovriga fordringar kortfristiga29 tkr7 tkr
Ovriga kortfristiga skulder313 tkr152 tkr
Periodiseringsfonder439 tkr169 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga500 tkr833 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter47 tkr52 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –

  • Eurocitydata ABHuvudarbetsställe

    Transformatorgatan 2, 721 37 Västerås

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556621-8136

Registreringsdatum

9 januari 2002

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västerås, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

138 890 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara

Övriga registrerade namn

1 st

  • PermaFoil – särskilt företagsnamn, registrerat 2 november 2011. För den del av verksamheten som avser utveckling och försäljning av produkter och tjänster för radonsanering.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler