Evaco Aktiebolag
556125-7212Aktiebolagreg. 1969
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
295 tkr
Resultat efter fin. poster
97 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
0.2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skärvstensgatan 4 Lgh 1604, 906 56 Umeå
Postadress
c/o Bengt Heinestam, Skärvstensgatan 4 Lgh 1604, 906 56 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med värdepapper, förvärv av vilande bolag för avveckling genom likvidation, förmedling av uppdragsgivare till företag och organisationer såväl nationellt som internationellt samt bokproduktion ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 16 787 tkr | 23 tkr | – |
| 2019 | 5 208 tkr | −47 tkr | – |
| 2020 | 269 tkr | −47 tkr | – |
| 2021 | 186 tkr | −117 tkr | 310 tkr |
| 2022 | 426 tkr | 74 tkr | 271 tkr |
| 2023 | 1 030 tkr | 674 tkr | 943 tkr |
| 2024 | 365 tkr | −31 tkr | 937 tkr |
| 2025 | 295 tkr | 97 tkr | 1 027 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,6 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 32,9 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −19,2 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 295 | 365 | 1 030 | 426 | 186 | 269 | 5 208 | 16 787 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 304 | 365 | 1 030 | 426 | 186 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 58 | 67 | 44 | 72 | 66 | – | – | – |
| Personalkostnader | 216 | 404 | 418 | 266 | 253 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 10 | 11 | 6 | 6 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 288 | 481 | 473 | 344 | 325 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 16 | −116 | 558 | 82 | −139 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 21 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 81 | 85 | 117 | −8 | 23 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 97 | −31 | 674 | 74 | −117 | −47 | −47 | 23 |
| Bokslutsdispositioner | 19 | 30 | 178 | 127 | 363 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 116 | −1 | 852 | 201 | 247 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 25 | 5 | 180 | 51 | 58 | – | – | – |
| Årets resultat | 90 | −6 | 672 | 150 | 189 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 046 | 15 | 25 | 36 | 15 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 329 | 1 224 | 1 124 | 681 | 628 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 376 | 1 239 | 1 149 | 717 | 643 | – | – | – |
| Kundfordringar | 8 | 20 | 80 | 49 | 9 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 132 | 100 | 109 | 12 | – | – | – |
| Kassa och bank | 166 | 719 | 886 | 1 326 | 1 420 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 181 | 851 | 986 | 1 436 | 1 431 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 556 | 2 090 | 2 135 | 2 152 | 2 075 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 817 | 823 | 151 | 1 | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 907 | 817 | 823 | 151 | 190 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 027 | 937 | 943 | 271 | 310 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 616 | 635 | 665 | 843 | 969 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 500 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 29 | 116 | 116 | 45 | 102 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 413 | 518 | 527 | 1 039 | 795 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 556 | 2 090 | 2 135 | 2 152 | 2 075 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.2 | 0.4 | 0.4 | 0.4 | 0.4 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,6 % | 68,9 % | 68,9 % | 43,7 % | 52 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 44 % | 164 % | 187 % | 138 % | 180 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | −31,7 % | 54,1 % | 19,1 % | −74,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 32,9 % | −8,5 % | 65,4 % | 17,4 % | −62,9 % | −17,5 % | −0,9 % | 0,1 % |
| Omsättningstillväxt | −19,2 % | −64,6 % | 141,8 % | 129 % | −30,9 % | −94,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,8 % | −0,7 % | 71,3 % | 55,4 % | 61,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 475 tkr | 913 tkr | 2 575 tkr | 1 065 tkr | 465 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 13 tkr | 6 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 329 tkr | 1 224 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 329 tkr | 1 224 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 22 tkr | 254 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 128 tkr | 354 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 90 tkr | −6 tkr |
| Byggnader mark | 2 036 tkr | – |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 044 tkr | – |
| Byggnader mark avskrivningar | 8 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 2 044 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 90 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | −672 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | 672 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 027 tkr | 937 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 90 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −6 tkr | 6 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 25 tkr | 24 tkr |
| Forslag disposition | 907 tkr | 817 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 907 tkr | 817 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 10 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 54 tkr | 54 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 44 tkr | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 10 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 500 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 112 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 374 tkr | 392 tkr |
| Periodiseringsfonder | 603 tkr | 628 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 78 tkr | 64 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 500 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Evaco AktiebolagHuvudarbetsställe
Skärvstensgatan 4 Lgh 1604, 906 56 Umeå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556125-7212
Registreringsdatum
30 april 1969
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.