Evedalum Växjövägen 12 AB
559181-0444Aktiebolagreg. 2018
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
291 tkr
Resultat efter fin. poster
82 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 82 D, 352 27 Växjö
Postadress
c/o Francois Investment, Storgatan 82 D, 352 27 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom såsom fastigheter och värdepapper. Bolaget ska också förvalta och utveckla fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 201 tkr | 22 tkr | 55 tkr |
| 2020 | 251 tkr | 51 tkr | 55 tkr |
| 2021 | 248 tkr | 3 tkr | 58 tkr |
| 2022 | 271 tkr | 42 tkr | 58 tkr |
| 2023 | 292 tkr | 114 tkr | 59 tkr |
| 2024 | 247 tkr | 65 tkr | 60 tkr |
| 2025 | 291 tkr | 82 tkr | 62 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 28,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 17,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 291 | 247 | 292 | 271 | 248 | 251 | 201 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 18 | 11 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 291 | 247 | 309 | 282 | 248 | 251 | 201 |
| Övriga externa kostnader | 139 | 105 | 100 | 175 | 186 | 145 | 115 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 14 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | 23 | 22 | 22 | 22 | 21 |
| Rörelsekostnader | 162 | 127 | 123 | 197 | 208 | 167 | 150 |
| Rörelseresultat | 129 | 119 | 187 | 85 | 40 | 84 | 50 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 47 | 55 | 72 | 43 | 37 | 33 | 28 |
| Finansiella poster | −47 | −55 | −72 | −43 | −37 | −33 | −28 |
| Resultat efter finansiella poster | 82 | 65 | 114 | 42 | 3 | 51 | 22 |
| Bokslutsdispositioner | −80 | −64 | −113 | −42 | 0 | −51 | −15 |
| Resultat före skatt | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 7 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 248 | 1 271 | 1 294 | 1 328 | 1 306 | 1 328 | 1 350 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 307 | 282 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 248 | 1 271 | 1 294 | 1 636 | 1 588 | 1 328 | 1 350 |
| Kundfordringar | 11 | 1 | 67 | 36 | 68 | 47 | 46 |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 39 | 207 | 36 | 68 | 53 | 50 |
| Kassa och bank | 20 | 69 | 13 | 0 | 2 | 10 | 71 |
| Omsättningstillgångar | 121 | 108 | 220 | 36 | 70 | 64 | 121 |
| Summa tillgångar | 1 369 | 1 379 | 1 514 | 1 672 | 1 658 | 1 392 | 1 471 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 10 | 9 | 8 | 8 | 5 | 5 | – |
| Fritt eget kapital | 12 | 10 | 9 | 8 | 8 | 5 | 5 |
| Eget kapital | 62 | 60 | 59 | 58 | 58 | 55 | 55 |
| Långfristiga skulder | 1 164 | 1 083 | 1 104 | 1 284 | 1 300 | 1 146 | 1 217 |
| Leverantörsskulder | 4 | 11 | 12 | 0 | 13 | 4 | 68 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 1 | 3 | 6 | 4 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 144 | 236 | 350 | 330 | 301 | 190 | 199 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 369 | 1 379 | 1 514 | 1 672 | 1 658 | 1 392 | 1 471 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,5 % | 4,3 % | 3,9 % | 3,5 % | 3,5 % | 4 % | 3,8 % |
| Kassalikviditet | 84 % | 46 % | 63 % | 11 % | 23 % | 34 % | 61 % |
| Rörelsemarginal | 44,4 % | 48,4 % | 64 % | 31,5 % | 16,1 % | 33,6 % | 25 % |
| Vinstmarginal | 28,2 % | 26,3 % | 39 % | 15,5 % | 1,2 % | 20,3 % | 11 % |
| Omsättningstillväxt | 17,8 % | −15,4 % | 7,8 % | 9,3 % | −1,2 % | 24,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 % | 1,1 % | 2 % | 0,2 % | 4,2 % | 0 % | 9,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 201 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 627 |
| Byggnader mark | 1 248 tkr | 1 271 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 404 tkr | 1 404 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | 627 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −627 | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 627 | 1 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 89 tkr | 38 tkr |
| Forslag disposition | 12 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 tkr | 10 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 80 tkr | 64 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 005 tkr | 942 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 355 | 160 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 34 tkr | 28 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 22 tkr | 28 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 142 tkr | 1 055 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 77 tkr | 168 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 1 142 tkr | 1 055 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 28 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 21 nov. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Evedalum Växjövägen 12 ABHuvudarbetsställe
Storgatan 82 D, 352 27 Växjö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559181-0444
Registreringsdatum
21 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.