Evelinas Städ Aktiebolag
556940-9799Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 677 tkr
Resultat efter fin. poster
396 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hagagatan 17 C, 113 47 Stockholm
Postadress
c/o Evelina Lundberg, Hagagatan 17 C, 113 47 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva lokalvård hos privatpersoner och företag och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 291 tkr | 338 tkr | 776 tkr |
| 2020 | 2 998 tkr | 532 tkr | 888 tkr |
| 2021 | 3 061 tkr | 233 tkr | 769 tkr |
| 2022 | 3 160 tkr | −5 tkr | 563 tkr |
| 2023 | 2 954 tkr | 25 tkr | 277 tkr |
| 2024 | 2 866 tkr | 332 tkr | 475 tkr |
| 2025 | 2 677 tkr | 396 tkr | 589 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,6 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal 14,8 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt −6,6 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 677 | 2 866 | 2 954 | 3 160 | 3 061 | 2 998 | 3 291 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 19 | 15 | 13 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 677 | 2 866 | 2 954 | 3 179 | 3 076 | 3 011 | 3 291 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 11 | 9 | 400 | 614 | 423 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 111 | 154 | 263 | 242 | 176 | 178 | 272 |
| Personalkostnader | 2 168 | 2 375 | 2 659 | 2 497 | 2 008 | 1 832 | 2 633 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Rörelsekostnader | 2 286 | 2 539 | 2 931 | 3 184 | 2 844 | 2 478 | 2 951 |
| Rörelseresultat | 391 | 327 | 23 | −5 | 232 | 533 | 340 |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | −2 | 1 | 0 | 1 | 2 |
| Finansiella poster | 5 | 6 | 2 | −1 | 1 | −1 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 396 | 332 | 25 | −5 | 233 | 532 | 338 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −84 | 0 | 134 | 0 | −134 | 0 |
| Resultat före skatt | 396 | 249 | 25 | 129 | 233 | 398 | 338 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 52 | 11 | 35 | 52 | 86 | 77 |
| Årets resultat | 314 | 197 | 14 | 94 | 181 | 312 | 261 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 90 | 135 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 350 | 200 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 350 | 200 | 0 | 45 | 90 | 135 |
| Kundfordringar | 266 | 275 | 209 | 269 | 328 | 288 | 602 |
| Kortfristiga fordringar | 407 | 396 | 339 | 369 | 379 | 321 | 701 |
| Kassa och bank | 485 | 279 | 269 | 443 | 736 | 964 | 356 |
| Omsättningstillgångar | 891 | 675 | 608 | 812 | 1 116 | 1 285 | 1 057 |
| Summa tillgångar | 941 | 1 025 | 808 | 812 | 1 161 | 1 375 | 1 192 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 225 | 227 | 213 | 419 | 538 | 526 | 465 |
| Fritt eget kapital | 539 | 425 | 227 | 513 | 719 | 838 | 726 |
| Eget kapital | 589 | 475 | 277 | 563 | 769 | 888 | 776 |
| Obeskattade reserver | 84 | 84 | – | 0 | 134 | 134 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 1 | 46 | 1 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | −82 | −48 | 53 |
| Kortfristiga skulder | 269 | 466 | 531 | 249 | 257 | 352 | 416 |
| Summa eget kapital och skulder | 941 | 1 025 | 808 | 812 | 1 161 | 1 375 | 1 192 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 7 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,6 % | 52,8 % | 34,3 % | 69,4 % | 75,4 % | 72,4 % | 65,1 % |
| Kassalikviditet | 331 % | 145 % | 115 % | 326 % | 433 % | 365 % | 254 % |
| Rörelsemarginal | 14,6 % | 11,4 % | 0,8 % | −0,1 % | 7,6 % | 17,8 % | 10,3 % |
| Vinstmarginal | 14,8 % | 11,6 % | 0,9 % | −0,2 % | 7,6 % | 17,8 % | 10,3 % |
| Omsättningstillväxt | −6,6 % | −3 % | −6,5 % | 3,2 % | 2,1 % | −8,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 53,3 % | 41,6 % | 5,2 % | 16,7 % | 23,5 % | 35,1 % | 33,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 437 tkr | 500 tkr | 548 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 50 tkr | 350 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 50 tkr | 350 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 300 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 150 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 314 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 314 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −197 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 197 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −84 tkr |
| Forskott fran kunder | 500 | 0 |
| Forslag disposition | 539 tkr | 425 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 539 tkr | 425 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 225 tkr | 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 225 tkr | 225 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 141 tkr | 121 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 269 tkr | 465 tkr |
| Periodiseringsfonder | 84 tkr | 84 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Evelinas Städ AktiebolagHuvudarbetsställe
Hagagatan 17 C, 113 47 Stockholm
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556940-9799
Registreringsdatum
30 augusti 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.210 – Lokalvård
- SNI 43.350 – Annan slutbehandling av byggnader
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.