swereg

Event & Äventyr i Väst AB

559165-1178Aktiebolagreg. 2018

Event & festlokal
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Lindome, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

0 tkr

−100 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−55 tkr

−375 % mot föregående år

Soliditet

35 %

+19,1 p.e. mot föregående år

Anställda

0

−100 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Täljstensvägen 8, 437 32 Lindome

Postadress

Täljstensvägen 8, 437 32 Lindome

Verksamhetsbeskrivning

Försäljning och tillhandahållande av arrangemang för konferens, nöjen och äventyr och handel med därtill hörande utrustning.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019286 tkr217 tkr219 tkr
2020285 tkr213 tkr217 tkr
202174 tkr32 tkr76 tkr
2022270 tkr229 tkr233 tkr
2023200 tkr144 tkr162 tkr
202481 tkr20 tkr65 tkr
20250 tkr−55 tkr50 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 34,9 % – branschmedian 50,6 %

Vinstmarginal – – branschmedian 2,7 %

Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 1,5 %

Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning08120027074285286
Övriga rörelseintäkter1––05––
Rörelseintäkter18120027080285286
Övriga externa kostnader50453537446965
Personalkostnader015213334
Av- och nedskrivningar4––––––
Rörelsekostnader54595640477269
Rörelseresultat−532214423033213217
Ränteintäkter och liknande00–––––
Räntekostnader och liknande22000––
Finansiella poster−2−2−0−0−0––
Resultat efter finansiella poster−552014422932213217
Resultat före skatt−552014422932213217
Skatt på årets resultat07334774648
Årets resultat−551311118226167169

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar53––––––
Finansiella anläggningstillgångar501503305308701 1501 300
Anläggningstillgångar1031503305308701 1501 300
Kortfristiga fordringar2587727196
Kassa och bank172512753105035169
Omsättningstillgångar412592823177755176
Summa tillgångar1444096128479471 2051 476
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat5521831000
Fritt eget kapital01511218326167169
Eget kapital506516223376217219
Skatteskulder7408054529348
Kortfristiga skulder943454516148719871 256
Summa eget kapital och skulder1444096128479471 2051 476

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda0221111
Föreslagen utdelning (tkr)–1511018225167–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet34,9 %15,8 %26,4 %27,5 %8 %18 %14,9 %
Kassalikviditet44 %75 %63 %52 %9 %6 %14 %
Rörelsemarginal–26,7 %72 %85,1 %44,2 %74,7 %75,8 %
Vinstmarginal–24,7 %72 %84,8 %43,2 %74,7 %75,9 %
Omsättningstillväxt−100 %−59,5 %−25,9 %264,9 %−74 %−0,4 %–
Avkastning på eget kapital−109,1 %19,7 %68,5 %78,2 %33,6 %76,9 %77,2 %
Omsättning per anställd–41 tkr100 tkr270 tkr74 tkr285 tkr286 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar50 tkr150 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden50 tkr150 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar100 tkr180 tkr
Arets resultat eget kapital−55 tkr13 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−55 tkr13 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−13 tkr−111 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning13 tkr111 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott55 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning15 tkr110 tkr
Forandring eget kapital totalt50 tkr65 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−55 tkr13 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott55 tkr–
Forandring eget kapital totalt utdelning15 tkr110 tkr
Forslag disposition21415 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning2140
Inventarier verktyg installationer53 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga25 tkr8 tkr
Ovriga kortfristiga skulder79 tkr297 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter8 tkr8 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Event & Äventyr i Väst ABHuvudarbetsställe

    Täljstensvägen 8, 437 32 Lindome

    Event & festlokal

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559165-1178

Registreringsdatum

9 juli 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Mölndal, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Event & festlokal

  • SNI 93.290 – Övrig fritids- och nöjesverksamhet
  • SNI 79.120 – Researrangemang

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler