Eventura i Gävle Aktiebolag
556500-1202Aktiebolagreg. 1994
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−184 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Förrådsgatan 11, 803 09 Gävle
Postadress
c/o Bf Stambytesentreprenad Ab, Förrådsgatan 11, 803 09 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål for sin verksamhet att bedriva konsult- verksamhet inom områdena sport, motion, marknadsföring och företagsledning, arrangera publika tillställningar, äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −329 tkr | – |
| 2023 | – | −279 tkr | 874 tkr |
| 2024 | – | −198 tkr | 676 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −184 tkr | 492 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | – | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 155 | 168 | 249 | – |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 29 | 29 | – |
| Rörelsekostnader | 185 | 198 | 279 | – |
| Rörelseresultat | −185 | −198 | −279 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −184 | −198 | −279 | −329 |
| Resultat före skatt | −184 | −198 | −279 | – |
| Årets resultat | −184 | −198 | −279 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 760 | 1 915 | 1 943 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 760 | 1 915 | 1 943 | – |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 49 | 44 | – |
| Kassa och bank | 41 | 0 | 63 | – |
| Omsättningstillgångar | 89 | 49 | 107 | – |
| Summa tillgångar | 2 848 | 1 964 | 2 050 | – |
| Aktiekapital | 450 | 450 | 450 | – |
| Bundet eget kapital | 540 | 540 | 540 | – |
| Balanserat resultat | 136 | 334 | 613 | – |
| Fritt eget kapital | −48 | 136 | 334 | – |
| Eget kapital | 492 | 676 | 874 | – |
| Leverantörsskulder | 826 | 450 | 444 | – |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 19 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 356 | 1 288 | 1 176 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 848 | 1 964 | 2 050 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,3 % | 34,4 % | 42,6 % | – |
| Kassalikviditet | 4 % | 4 % | 9 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −37,4 % | −29,3 % | −31,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −184 tkr | −198 tkr |
| Byggnader mark | 1 307 tkr | 1 336 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 140 tkr | 2 140 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 833 tkr | 804 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 29 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −184 tkr | −198 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 198 tkr | 279 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −198 tkr | −279 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 492 tkr | 676 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −184 tkr | −198 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −48 tkr | 136 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −48 tkr | 136 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 44 tkr | 8 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 800 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 1 453 tkr | 579 tkr |
| Reservfond | 90 tkr | 90 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 1 500 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Eventura i Gävle AktiebolagHuvudarbetsställe
Förrådsgatan 11, 803 09 Gävle
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556500-1202
Registreringsdatum
28 december 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
450 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.