EVoice AB
556596-6917Aktiebolagreg. 2000
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kommendörsgatan 17 1 Trappa, 114 48 Stockholm
Postadress
c/o Frostling, Kommendörsgatan 17 1 Trappa, 114 48 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall sälja kunskap om kundens beteende och attityder vad gäller användandet av internet, samt därtill ge rekommendationer hur kundnytta skapas med hjälp av internet som verktyg.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 7 tkr | 6 tkr | 105 tkr |
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 20 tkr | 14 tkr | 115 tkr |
| 2022 | 47 tkr | 39 tkr | 131 tkr |
| 2023 | 8 tkr | 7 tkr | 136 tkr |
| 2024 | – | – | – |
| 2024 | 48 tkr | 43 tkr | 134 tkr |
| 2025 | 9 tkr | 0 tkr | 134 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 0 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −81,3 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 | 48 | – | 8 | 47 | 20 | – | 7 | – |
| Rörelseintäkter | 9 | 48 | – | 8 | 47 | 20 | – | 7 | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 5 | – | 0 | 3 | 3 | – | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 2 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 2 | 5 | 1 | – | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 5 | – | 2 | 8 | 6 | – | 1 | – |
| Rörelseresultat | 0 | 43 | – | 7 | 39 | 14 | – | 6 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 43 | – | 7 | 39 | 14 | – | 6 | – |
| Resultat före skatt | 0 | 43 | – | 7 | 39 | 14 | – | 6 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | – | 1 | 8 | 3 | – | 1 | – |
| Årets resultat | 0 | 34 | – | 5 | 31 | 11 | – | 5 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och bank | 134 | 143 | – | 137 | 131 | 115 | – | 105 | – |
| Omsättningstillgångar | 134 | 143 | – | 137 | 131 | 115 | – | 105 | – |
| Summa tillgångar | 134 | 143 | – | 137 | 131 | 115 | – | 105 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | – | 100 | – |
| Balanserat resultat | 34 | 0 | – | 31 | 0 | 5 | – | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 34 | 34 | – | 36 | 31 | 15 | – | 5 | – |
| Eget kapital | 134 | 134 | – | 136 | 131 | 115 | – | 105 | – |
| Skatteskulder | 0 | 9 | – | 1 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 9 | – | 1 | 0 | 0 | – | 0 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 134 | 143 | – | 137 | 131 | 115 | – | 105 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 93,8 % | – | 99 % | 100 % | 100 % | – | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 1 490 356 % | 1 616 % | – | 10 218 % | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 89,4 % | – | 81,6 % | 82,8 % | 68,1 % | – | 82,9 % | – |
| Vinstmarginal | 0 % | 89,6 % | – | 87,5 % | 83 % | 70 % | – | 85,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | −81,3 % | – | – | −83 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 25,4 % | – | 3,8 % | 23,6 % | 9,4 % | – | 4,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 36 | 34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 36 | 34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −34 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 34 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 134 tkr | 134 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 36 | 34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 34 tkr | 34 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 tkr | 34 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
EVoice ABHuvudarbetsställe
Kommendörsgatan 17 1 Trappa, 114 48 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556596-6917
Registreringsdatum
3 oktober 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.