Ewa Stackelberg AB
556943-9317Aktiebolagreg. 2013
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
440 tkr
Resultat efter fin. poster
29 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Smedjevägen 33, 131 33 Nacka
Postadress
Smedjevägen 33, 131 33 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Fotografering, kommersiellt och konstnärligt,uUtställningar, konstnärlig utsmyckning, digital bearbetning försäljning av Pictoglas och därtill hörande verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 590 tkr | 101 tkr | – |
| 2018 | 353 tkr | 6 tkr | – |
| 2019 | 307 tkr | −93 tkr | 73 tkr |
| 2020 | 234 tkr | −60 tkr | 12 tkr |
| 2021 | 180 tkr | −84 tkr | −72 tkr |
| 2022 | 293 tkr | 28 tkr | −43 tkr |
| 2023 | 262 tkr | −22 tkr | 51 tkr |
| 2024 | 237 tkr | −16 tkr | 50 tkr |
| 2025 | 199 tkr | −70 tkr | 53 tkr |
| 2026 | 440 tkr | 29 tkr | 82 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,8 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 6,6 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 121,1 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 440 | 199 | 237 | 262 | 293 | 180 | 234 | 307 | 353 | 590 |
| Förändring av lager | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 16 | 20 | 11 | 11 | 20 | 43 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 493 | 215 | 257 | 273 | 304 | 200 | 277 | 317 | – | – |
| Handelsvaror | 172 | 13 | 10 | 15 | 39 | 44 | 27 | 62 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 258 | 263 | 237 | 267 | 230 | 228 | 271 | 297 | – | – |
| Personalkostnader | 33 | 9 | 27 | 13 | 6 | 12 | 40 | 50 | – | – |
| Rörelsekostnader | 463 | 285 | 274 | 295 | 276 | 284 | 338 | 410 | – | – |
| Rörelseresultat | 29 | −70 | −17 | −22 | 28 | −84 | −61 | −93 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | −70 | −16 | −22 | 28 | −84 | −60 | −93 | 6 | 101 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 29 | – | – |
| Resultat före skatt | 29 | −70 | −16 | −22 | 28 | −84 | −60 | −64 | – | – |
| Årets resultat | 29 | −70 | −16 | −22 | 28 | −84 | −60 | −64 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 22 | 0 | 3 | 28 | 5 | 36 | 74 | 68 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 0 | 4 | 29 | 7 | 58 | 79 | 103 | – | – |
| Kassa och bank | 172 | 153 | 204 | 194 | 220 | 144 | 116 | 144 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 244 | 153 | 208 | 223 | 226 | 203 | 195 | 247 | – | – |
| Summa tillgångar | 244 | 153 | 208 | 223 | 226 | 203 | 195 | 247 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 | 73 | 17 | 23 | −122 | −38 | 23 | 87 | – | – |
| Fritt eget kapital | 32 | 3 | 0 | 1 | −93 | −122 | −38 | 23 | – | – |
| Eget kapital | 82 | 53 | 50 | 51 | −43 | −72 | 12 | 73 | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 2 | 1 | 3 | 6 | 8 | 17 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | −37 | −10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 161 | 100 | 157 | 172 | 269 | 274 | 183 | 174 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 244 | 153 | 208 | 223 | 226 | 203 | 195 | 247 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,8 % | 34,8 % | 24,3 % | 22,8 % | −19,1 % | −35,4 % | 6,4 % | 29,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 120 % | 153 % | 132 % | 129 % | 84 % | 74 % | 107 % | 142 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,6 % | −35,4 % | −7 % | −8,4 % | 9,7 % | −46,7 % | −25,9 % | −30,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,6 % | −35,2 % | −6,8 % | −8,4 % | 9,6 % | −46,7 % | −25,6 % | −30,3 % | 1,7 % | 17,1 % |
| Omsättningstillväxt | 121,1 % | −16 % | −9,5 % | −10,6 % | 62,8 % | −23,1 % | −23,8 % | −13 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 % | −131,7 % | −32,3 % | −43,5 % | −65,8 % | 117,4 % | −486,4 % | −87,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 440 tkr | 199 tkr | 237 tkr | 262 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 29 tkr | −70 tkr |
| Eventual forpliktelser | 205 tkr | 205 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 29 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 70 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −70 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 73 tkr |
| Forskott fran kunder | 17 tkr | – |
| Forslag disposition | 32 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 32 tkr | 3 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 50 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 375 | 278 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 120 tkr | 88 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 mars 2019 – 29 feb. 2020 · Inlämnad –
Ewa Stackelberg ABHuvudarbetsställe
Smedjevägen 33, 131 33 Nacka
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556943-9317
Registreringsdatum
30 september 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.120 – Bildkonst
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.