EWTR Invest 2 AB
559292-2818Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−11 309 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Riddargatan 29, 114 57 Stockholm
Postadress
c/o Erik Rune, Riddargatan 29, 114 57 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2022 | 0 tkr | −7 tkr | 18 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −10 tkr | 13 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 39 403 tkr | 39 416 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −3 665 tkr | 35 751 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −11 309 tkr | 24 442 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,7 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 18 | 88 | 10 | 8 | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 18 | 88 | 10 | 8 | – |
| Rörelseresultat | −11 | −18 | −88 | −10 | −8 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 14 | 3 | 3 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 81 | 3 | 2 | – |
| Finansiella poster | −11 298 | −3 647 | 39 492 | 0 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −11 309 | −3 665 | 39 403 | −10 | −7 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −11 309 | −3 665 | 39 403 | −10 | −7 | – |
| Årets resultat | −11 309 | −3 665 | 39 403 | −10 | −7 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 | 36 204 | 40 115 | 2 763 | 2 530 | – |
| Anläggningstillgångar | 25 000 | 36 204 | 40 115 | 2 763 | 2 530 | – |
| Kassa och bank | 22 | 27 | 2 253 | 19 | 7 | – |
| Omsättningstillgångar | 22 | 27 | 2 253 | 19 | 7 | – |
| Summa tillgångar | 25 022 | 36 231 | 42 368 | 2 782 | 2 538 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 35 726 | 39 391 | −12 | −3 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 24 417 | 35 726 | 39 391 | −12 | −7 | – |
| Eget kapital | 24 442 | 35 751 | 39 416 | 13 | 18 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 47 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 580 | 480 | 2 952 | 2 769 | 2 520 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 25 022 | 36 231 | 42 368 | 2 782 | 2 538 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,7 % | 98,7 % | 93 % | 0,4 % | 0,7 % | – |
| Kassalikviditet | 4 % | 6 % | 76 % | 1 % | 0 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 1 010 100 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 991 500 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −46,3 % | −10,3 % | 100 % | −79,3 % | −39,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 13 915 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 13 915 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 13 890 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 13 876 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 13 876 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −13 890 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | −14 tkr | 17 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 11 085 tkr | 22 303 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 22 383 tkr | 25 924 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 273 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 80 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 11 298 tkr | 3 621 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 11 298 tkr | 3 621 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −11 309 tkr | −3 665 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −11 309 tkr | −3 665 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 665 tkr | −39 403 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 665 tkr | 39 403 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 35 751 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −11 309 tkr | −3 665 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 24 417 tkr | 35 726 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 24 417 tkr | 35 726 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 10 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 13 897 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 13 915 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 11 298 tkr | 3 621 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 571 tkr | 471 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −27 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 18 dec. 2020 – 31 maj 2022 · Inlämnad –
EWTR Invest 2 ABHuvudarbetsställe
Riddargatan 29, 114 57 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559292-2818
Registreringsdatum
18 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.