Exklusiva Småhus Västerås AB
559305-9156Aktiebolagreg. 2021
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
71 tkr
Resultat efter fin. poster
−102 tkr
Soliditet
−83 %
Anställda
1
Hem - Exklusiva Småhus
Exklusiva Småhus vill tillverka unika lekstugor som andas gediget hantverk, design och kvalitet – från insidan och ut. Du erbjuds därför tillval såsom el-installation med belysning, innerpanel och inredningspaket. I dagsläget kan du beställa robothus, ett hus för din robotgräsklippare som skyddar mo
exklusivasmahus.se
Adresser
Besöksadress
Sandgärdsgatan 9, 723 36 Västerås
Postadress
Sandgärdsgatan 9, 723 36 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Mitt företag kommer att bygga och sälja färdigmonterade, exklusiva lekstugor och andra småhus inklusive tillhörande inredning, möbler och leksaker genom att bli återförsäljare utav olika märken. Vi kommer även bygga och sälja bland annat fönster, dörrar och brevlådor separat på hemsidan.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 148 tkr | −609 tkr | 31 tkr |
| 2023 | 68 tkr | −140 tkr | −51 tkr |
| 2024 | 219 tkr | 68 tkr | 17 tkr |
| 2025 | 71 tkr | −102 tkr | −85 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −83,3 % – branschmedian 53,7 %
Vinstmarginal −142,7 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −67,5 % – branschmedian −0 %
Median för 1290 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 71 | 219 | 68 | 148 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 20 | 53 |
| Rörelseintäkter | 71 | 219 | 88 | 201 |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | 16 | 15 | 149 |
| Övriga externa kostnader | 111 | 92 | 147 | 594 |
| Personalkostnader | 7 | 6 | 35 | 26 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Rörelsekostnader | 149 | 124 | 207 | 778 |
| Rörelseresultat | −77 | 95 | −119 | −577 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 24 | 28 | 21 | 32 |
| Finansiella poster | −24 | −28 | −21 | −32 |
| Resultat efter finansiella poster | −102 | 68 | −140 | −609 |
| Resultat före skatt | −102 | 68 | −140 | −609 |
| Årets resultat | −102 | 68 | −140 | −609 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 | 12 | 18 | 23 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 | 6 | 10 | 13 |
| Anläggningstillgångar | 9 | 18 | 27 | 36 |
| Varulager | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Kundfordringar | 32 | 55 | 1 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 55 | 1 | 8 |
| Kassa och bank | 0 | 10 | −2 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 93 | 125 | 59 | 80 |
| Summa tillgångar | 102 | 143 | 86 | 116 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −8 | −76 | 64 | 615 |
| Fritt eget kapital | −110 | −8 | −76 | 6 |
| Eget kapital | −85 | 17 | −51 | 31 |
| Långfristiga skulder | 103 | 115 | 125 | 62 |
| Leverantörsskulder | 42 | 0 | 5 | 23 |
| Kortfristiga skulder | 84 | 11 | 13 | 23 |
| Summa eget kapital och skulder | 102 | 143 | 86 | 116 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −83,3 % | 11,7 % | −59 % | 26,6 % |
| Kassalikviditet | 39 % | 569 % | −7 % | 87 % |
| Rörelsemarginal | −108,8 % | 43,6 % | −176,3 % | −391 % |
| Vinstmarginal | −142,7 % | 30,9 % | −207 % | −412,8 % |
| Omsättningstillväxt | −67,5 % | 224,3 % | −54,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 119,8 % | 403,3 % | 274,7 % | −1 970,3 % |
| Omsättning per anställd | 71 tkr | 219 tkr | 68 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −102 tkr | 68 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 2 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −102 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −68 tkr | 140 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 68 tkr | −140 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −85 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −102 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott immateriella anlaggningstillgangar | 6 tkr | 12 tkr |
| Forskott immateriella anlaggningstillgangar betalda forskott | 6 tkr | 12 tkr |
| Forslag disposition | −110 tkr | −8 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −110 tkr | −8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 16 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 13 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 60 tkr | 60 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 38 | 356 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 42 tkr | 11 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 101 tkr | 115 tkr |
| Pagaende utvecklingsarbeten forskott immateriella anlaggningstillgangar forandringar anskaffningsvarden aterbetalda forskott | 18 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Exklusiva Småhus Västerås ABHuvudarbetsställe
Sandgärdsgatan 9, 723 36 Västerås
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559305-9156
Registreringsdatum
8 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 16.231 – Tillverkning av monteringsfärdiga trähus
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.