Expressbil i Västerås AB
559038-2387Aktiebolagreg. 2015
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
5 684 tkr
Resultat efter fin. poster
573 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Smältverksgatan 181, 724 74 Västerås
Postadress
c/o Khalid Akrawi, Smältverksgatan 181, 724 74 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med motorfordon och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 7 632 tkr | 918 tkr | – |
| 2020 | 6 287 tkr | −343 tkr | – |
| 2021 | 9 127 tkr | 586 tkr | – |
| 2022 | 8 520 tkr | 549 tkr | 1 258 tkr |
| 2023 | 7 184 tkr | 551 tkr | 1 694 tkr |
| 2024 | 5 684 tkr | 573 tkr | 2 144 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 10,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −20,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 684 | 7 184 | 8 520 | 9 127 | 6 287 | 7 632 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 49 | 14 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 684 | 7 233 | 8 534 | – | – | – |
| Handelsvaror | 4 822 | 6 098 | 7 098 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 336 | 416 | 328 | – | – | – |
| Personalkostnader | −48 | 167 | 549 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 110 | 6 682 | 7 975 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 574 | 552 | 559 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 11 | – | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −11 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 573 | 551 | 549 | 586 | −343 | 918 |
| Resultat före skatt | 573 | 551 | 549 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 123 | 115 | 94 | – | – | – |
| Årets resultat | 450 | 436 | 455 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 2 499 | 2 128 | 1 607 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 140 | 72 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 211 | 154 | 100 | – | – | – |
| Kassa och bank | 414 | 341 | 2 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 124 | 2 624 | 1 709 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 124 | 2 624 | 1 709 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 644 | 1 208 | 753 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 094 | 1 644 | 1 208 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 144 | 1 694 | 1 258 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 260 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 62 | – | – | – |
| Skatteskulder | 73 | 80 | 33 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 720 | 930 | 452 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 124 | 2 624 | 1 709 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,6 % | 64,6 % | 73,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 87 % | 53 % | 23 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 7,7 % | 6,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 10,1 % | 7,7 % | 6,4 % | 6,4 % | −5,5 % | 12 % |
| Omsättningstillväxt | −20,9 % | −15,7 % | −6,7 % | 45,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21 % | 25,8 % | 36,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 684 tkr | 7 184 tkr | 8 520 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 450 tkr | 436 tkr |
| Eventual forpliktelser | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 450 tkr | 436 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −436 tkr | −455 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 436 tkr | 455 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 144 tkr | 1 694 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 450 tkr | 436 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 60 tkr | 60 tkr |
| Forslag disposition | 2 094 tkr | 1 644 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 094 tkr | 1 644 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 | 14 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 483 tkr | 2 128 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 16 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 211 tkr | 7 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 559 tkr | 714 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 260 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 28 tkr | 76 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Expressbil i Västerås ABHuvudarbetsställe
Smältverksgatan 181, 724 74 Västerås
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559038-2387
Registreringsdatum
2 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.