Extrica Tools AB
556544-4394Aktiebolagreg. 1997
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 924 tkr
Resultat efter fin. poster
−134 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
Extrica Tools - Helhetsleverantör av skärande verktyg med 25 års erfarenhet
Skärande verktyg av hög kvalitet. Stort sortiment för bearbetning av metallkomponenter ex. inom maskintillverkning, flygindustri och medicinteknik.
extrica.se
Adresser
Besöksadress
Pepparrotsgatan 1, 754 49 Uppsala
Postadress
Pepparrotsgatan 1, 754 49 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka import och försäljning av verktyg inom mekanisk verkstadsindustri samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2 936 tkr | 646 tkr | 1 373 tkr |
| 2025 | 1 924 tkr | −134 tkr | 1 751 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,2 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −34,5 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 924 | 2 936 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 52 |
| Rörelseintäkter | 1 927 | 2 988 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 159 | 1 104 |
| Övriga externa kostnader | 271 | 382 |
| Personalkostnader | 553 | 808 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 7 |
| Rörelsekostnader | 2 046 | 2 301 |
| Rörelseresultat | −119 | 687 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 16 | 41 |
| Finansiella poster | −15 | −41 |
| Resultat efter finansiella poster | −134 | 646 |
| Bokslutsdispositioner | 139 | −240 |
| Resultat före skatt | 5 | 406 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 90 |
| Årets resultat | 1 | 316 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 |
| Varulager | 1 391 | 1 626 |
| Kundfordringar | 235 | 480 |
| Kortfristiga fordringar | 990 | 1 414 |
| Kassa och bank | 12 | 28 |
| Omsättningstillgångar | 2 393 | 3 068 |
| Summa tillgångar | 2 393 | 3 068 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 |
| Balanserat resultat | 1 630 | 937 |
| Fritt eget kapital | 1 631 | 1 253 |
| Eget kapital | 1 751 | 1 373 |
| Obeskattade reserver | 0 | 380 |
| Långfristiga skulder | 146 | 209 |
| Leverantörsskulder | 57 | 188 |
| Kortfristiga skulder | 496 | 1 107 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 393 | 3 068 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 585 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 73,2 % | 54,6 % |
| Kassalikviditet | 202 % | 130 % |
| Rörelsemarginal | −6,2 % | 23,4 % |
| Vinstmarginal | −7 % | 22 % |
| Omsättningstillväxt | −34,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 23 % |
| Omsättning per anställd | 1 924 tkr | 1 468 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 973 | 316 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 100 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 973 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −316 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 316 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 377 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 751 tkr | 1 373 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 973 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 377 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 34 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 380 tkr | 26 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 587 tkr | 908 tkr |
| Forskott till leverantorer | 0 | 63 tkr |
| Forslag disposition | 1 631 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 046 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 23 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 52 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 391 tkr | 1 563 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 241 tkr | 300 tkr |
| Nedskrivningar omsattningstillgangar utover normala nedskrivningar | 63 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 154 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 178 tkr | 264 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 63 tkr | 63 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 146 tkr | 209 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 380 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 383 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 199 tkr | 209 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Extrica Tools ABHuvudarbetsställe
Pepparrotsgatan 1, 754 49 Uppsala
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556544-4394
Registreringsdatum
20 augusti 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.841 – Partihandel med järnhandelsvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.